Chcą zakazać noszenia chust. "Ochrona dziewczynek przed wpływem Islamu"

Świat
Chcą zakazać noszenia chust. "Ochrona dziewczynek przed wpływem Islamu"
pixabay/Stevebidmead
Zdjęcie ilustracyjne

Prawicowa koalicja w Austrii ma w planach wprowadzenie nowego prawa, którego celem ma być ochrona najmłodszych. Propozycją wzbudzającą największe kontrowersje jest zakaz noszenia chust w szkołach, przez dziewczynki poniżej 10 roku życia. Według ministra edukacji, ma to być "symboliczny akt", który ma na celu ochronę austriackiej kultury przed Islamem.

- Naszym celem jest konfrontacja ze wszelkimi formami tworzenia się równoległych społeczeństw w Austrii - powiedział Kanclerz Austrii i lider Austiackiej Parii Ludowej Sebastian Kurz w wywiadzie dla ORF Radio.

 

"Polityka nad głowami dzieci"

 

Z kolei wicekanclerz Heinz Christian Strache z Wolnościowej Partii Austrii (koalicjanta Kurza) poinformował na Facebooku, że w ten sposób "rząd chce chronić małe dziewczynki od politycznego Islamu".

 

 

Społeczność muzułmańska w Austrii skrytykowała plany rządu. Ruch koalicji określili jako uprawianie populistycznej polityki, która nie powinna rozgrywać się nad głowami dzieci.

 

Zakaz noszenia burki

 

W marcu zeszłego roku rząd Austrii wprowadził zakaz noszenia w miejscach publicznych burki i innego rodzaju ubrań zasłaniających twarz.

 

Prawo przyjęte przez ówczesny rząd m.in. zobowiązało azylantów do nieodpłatnej pracy społecznej. - Tylko w ten sposób ludzie nauczą się szacunku do demokratycznego społeczeństwa - mówił Kurz, ówczesny minister spraw zagranicznych.

 

polsatnews.pl, BBC News

bas/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie