Policja w Iranie będzie tłumić protesty kobiet przeciw noszeniu chust

Świat
Policja w Iranie będzie tłumić protesty kobiet przeciw noszeniu chust
AP/Zdj. ilustracyjne

Policja w Iranie będzie konsekwentnie tłumić protesty Iranek przeciw przymusowi noszenia chusty - zapowiedział we wtorek szef policji w Teheranie Hussejn Rahimi. Takie jest prawo i my będziemy je egzekwować - zaznaczył.

- Noszenie chusty jest dla kobiet w Iranie obowiązkowe, będziemy konsekwentnie występować przeciw przypadkom naruszenia tego nakazu - powiedział komendant główny teherańskiej policji.

 

Plan postępowania w tej sprawie został uzgodniony z wymiarem sprawiedliwości - podkreślił Rahimi. Jest nie do przyjęcia, by "kobiety robiły wszystko, co chcą" - dodał.

 

Zdejmują chusty na znak protestu


Od grudnia w Iranie coraz więcej kobiet protestuje przeciw przymusowi noszenia chusty na głowę. W tym celu w miejscach publicznych wspinają się na trudniej dostępne miejsca, np. budki telefoniczne, po czym zdejmują chustę i wymachują nią jak flagą. Dotychczas policja zatrzymała i aresztowała za to co najmniej 30 kobiet.

 

Protesty przeciw nakazowi noszenia chusty popierają także kobiety, które robią to z własnej woli - podkreśla dpa. Ponadto sporną kwestią, także wśród islamskich duchownych, pozostaje, czy przymus ten jest w rzeczywistości zgodny z prawem, a nawet islamem.

 

W Iranie dziewczynki od 9. roku życia muszą nosić chustę na głowie i długi, obszerny płaszcz. Przymus zakrywania włosów obowiązuje w tym kraju od blisko 40 lat, także w formie ustawy. Od samego początku większość Iranek była przeciwna takiemu nakazowi, a część muzułmańskich duchownych uważa, że islam zaleca noszenie chusty, ale go nie nakazuje - pisze dpa. Jak przypomina, w większości krajów muzułmańskich taki nakaz nie obowiązuje.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze