Wiceminister infrastruktury: planujemy budowę dużej obwodnicy Warszawy

Biznes
Wiceminister infrastruktury: planujemy budowę dużej obwodnicy Warszawy
Polsat News
Zdjęcie ilustracyjne

Planujemy dużą obwodnicę Warszawy, tzw. "duży ring warszawski", odległy od miasta o 30-50 kilometrów - powiedział PAP wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz. W ring ma zostać włączona ma m.in. droga krajowa nr 50, przebiegająca przez południową część województwa mazowieckiego.

- Od południa do budowy ringu może zostać wykorzystana droga krajowa nr 50, a od północy do ringu zostanie włączony planowany odcinek drogi ekspresowej S10 - powiedział wiceminister Chodkiewicz.

 

Początkowy etap

 

- W Ministerstwie Infrastruktury trwają już prace związane z dużym ringiem warszawskim - powiedział Chodkiewicz. - Jesteśmy na bardzo początkowym etapie. Na razie planujemy, jak zacząć prace przygotowawcze do budowy dużego ringu warszawskiego, odległego od Warszawy o kilkadziesiąt kilometrów - powiedział.

 

Na razie resort nie podał terminu realizacji inwestycji.

 

Droga ekspresowa S10 docelowo połączy Warszawę ze Szczecinem i utworzy ważną oś transportu drogowego pomiędzy Bydgoszczą i Toruniem. Droga ta będzie również alternatywą dla autostrady A-2 dla ruchu międzynarodowego.

 

Trzeci pas na A2

 

Wiceminister mówił też o planowanej budowie trzeciego pasa na autostradzie A2 łączącej Warszawę z Łodzią. MI zakłada, że zostanie wybudowany jeszcze zanim powstanie Centralny Port Komunikacyjny. - Jeżeli chodzi o A2 pomiędzy Strykowem a Warszawą, to powstanie trzeciego pasa jest poza wszelką dyskusją, jest on bardzo potrzebny. Trzeci pas będzie musiał zostać wybudowany przed portem CPK - powiedział.

 

Dodał, że do uzgodnienia jest tylko kwestia, gdzie będzie zjazd do lotniska, czy będzie jeden, czy wiele zjazdów i jak wpasować się w drogi lokalne, powiązane z lotniskiem.

 

- Jesteśmy w tej chwili w trakcie rozmów z ministrem Mikołajem Wildem, pełnomocnikiem rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego. Próbujemy ze zmianami wpisać się w ten nowy olbrzymi projekt - powiedział.

 

Jeżeli to uzgodnimy z ministrem Wildem, możemy ruszać z budową trzeciego pasa autostrady A2 - dodał Chodkiewicz.

 

Tuż obok autostrady

 

Jak przypomniał Chodkiewicz, Baranów, gdzie może powstać Centralny Port Komunikacyjny, znajduje się tuż obok autostrady A2. 

 

- Chcemy, aby powstanie trzeciego pasa było z sensem zaplanowane, aby uwzględnić przy tym lokalizację Centralnego Portu Komunikacyjnego - powiedział wiceminister.

 

Autostrada między Łodzią a Warszawą - od węzła w Strykowie do węzła w Konotopie ma ok. 90 km długości i została udostępniona kierowcom przed rozpoczęciem Euro 2012.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie