Podał się do dymisji po pożarze centrum handlowego. Gubernator Kemerowa zasiądzie w parlamencie

Polska
Podał się do dymisji po pożarze centrum handlowego. Gubernator Kemerowa zasiądzie w parlamencie
Reuters

Gubernator obwodu kemerowskiego w Rosji Aman Tulejew, który tydzień po tragicznym pożarze w Kemerowie podał się do dymisji, zostanie deputowanym obwodowego parlamentu i w przyszłości może zostać jego przewodniczącym - podała w środę prasa w Moskwie.

Rządowa "Rossijskaja Gazieta" podała, że Tulejewowi przypadł wakujący mandat w regionalnym zgromadzeniu ustawodawczym - Radzie Deputowanych Ludowych. Tulejew w wyborach regionalnych w 2013 roku był na liście wyborczej rządzącej Jednej Rosji, a potem nie przyjął mandatu, bo jako urzędujący gubernator nie mógł łączyć dwóch funkcji. Po dymisji ze stanowiska szefa obwodu ograniczenie to przestało obowiązywać - wyjaśnia "RG".

 

Według niezależnej "Nowej Gaziety" urzędnik, który rządził obwodem kemerowskim przez 20 lat, może wkrótce zostać przewodniczącym Rady Deputowanych. Gazeta zaznacza, że o nowym stanowisku powiadomiono zaledwie dwa dni po dymisji gubernatora, która nastąpiła oficjalnie na prośbę samego Tulejewa.

 

Nie spotkał się z rodzinami ofiar, ale Putina przeprosił

 

Za swą postawę w dniach po pożarze w centrum handlowym Zimowa Wiśnia, w którym 25 marca zginęły 64 osoby, w tym 41 dzieci, Tulejew był ostro krytykowany. Gdy na głównym placu Kemerowa zgromadziło się kilka tysięcy protestujących mieszkańców żądających informacji o przebiegu śledztwa, gubernator nie spotkał się z nimi. Przeprosił natomiast publicznie prezydenta Władimira Putina za to, iż w obwodzie kemerowskim doszło do tragedii.

 

Komentatorzy przewidywali jego dymisję, jako że odejście 73-letniego Tulejewa prognozowano jeszcze na początku roku.

 

PAP

 

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie