Żałoba narodowa w Rosji po tragicznym pożarze w Kemerowie. Zginęły 64 osoby, w tym 40 dzieci

Świat
Żałoba narodowa w Rosji po tragicznym pożarze w Kemerowie. Zginęły 64 osoby, w tym 40 dzieci
Reuters

Środa jest w Rosji dniem żałoby narodowej, ogłoszonej po pożarze w centrum handlowym Zimowa Wiśnia w Kemerowie na Syberii Zachodniej. w środę odbędą się również pierwsze pogrzeby ofiar.

W całej Rosji flagi państwowe opuszczono do połowy masztów, ogólnokrajowe kanały telewizyjne i stacje radiowe anulowały programy rozrywkowe i nie będą emitować reklam.

 

Pierwsze pogrzeby

 

Wiele regionów Federacji Rosyjskiej już wcześniej podjęło samodzielną decyzję o ogłoszeniu żałoby i odwołaniu zaplanowanych wcześniej imprez o charakterze rozrywkowym. Regionalne media opatrzyły swoje strony internetowe symbolami żałoby.

 

W Kemerowie rozpoczęły się uroczystości żałobne i pierwsze pogrzeby ofiar pożaru. Odprawiona już została msza w obrządku katolickim, prawosławnym i modlitwy w meczecie. Około południa (w godzinach porannych czasu polskiego) oczekiwane są uroczystości upamiętniające dzieci, które zginęły w pożarze, w zaimprowizowanym miejscu pamięci koło budynku centrum handlowego. Już od tragicznej niedzieli ludzie składali w tym miejscu kwiaty i dziecięce zabawki.

 

Przez cały dzień w świątyniach w Kemerowie odbywać się będą uroczystości żałobne i pogrzebowe tych ofiar śmiertelnych, których tożsamość ustalono. Wśród pierwszych pożegnano w środę rano 27-letniego Antona Muchina i jego pięcioletniego synka. Kilkanaście innych osób zostanie pochowanych na cmentarzach miejskich w Kemerowie; w Tomsku odbędzie się pogrzeb dwójki rodzeństwa - brata i siostry, którzy uczyli się w miejscowym liceum.

 

Centrum handlowe zostało przeznaczone do rozbiórki

 

W środę rano lokalny oddział Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w obwodzie kemerowskim poinformował, że kończy akcję poszukiwawczą, ale prace na miejscu tragedii będą kontynuować strażacy. Rozpocznie się stopniowa rozbiórka budynku centrum handlowego.

 

W wielu miastach Rosji odbyły się we wtorek akcje pamięci i solidarności z Kemerowem, w cerkwiach odprawiano nabożeństwa żałobne. Za granicą pod ambasady Rosji ludzie przynosili kwiaty i znicze.

 

We wtorek Rosjanie wyszli na ulice. Twierdzą, że ofiar pożaru w Kemerowie jest więcej, niż podają władze

 

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie