Akt oskarżenia ws. Śródmiejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Warszawie. Ma ponad tysiąc stron

Polska
Akt oskarżenia ws. Śródmiejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Warszawie. Ma ponad tysiąc stron
Wikimedia Commons/Ferdynand/os. Za Żelazną Bramą

Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciw 12 osobom związanym z Śródmiejską Spółdzielnią Mieszkaniową w Warszawie. Oskarżonym zarzucono popełnienie 88 przestępstw - poinformowała Prokuratura Krajowa.

PK podała, że akt oskarżenia trafił w piątek do Sądu Okręgowego w Warszawie, a materiał dowodowy przekazany do Sądu obejmuje 418 tomów akt oraz 150 załączników.

 

Przy zleceniach dla kancelarii nie kontrolowano nakładu pracy i ich celowości

 

Na ławie oskarżonych zasiądą Wojciech M. przewodniczący rady nadzorczej spółdzielni, Marcin M. - adwokat, pełnomocnik i członek rady nadzorczej, b. członkowie zarządu - Krystyna R., Jacek S., Władysław Ś., Agnieszka Ch. oraz jej maż Rafał Ch. Pozostałe pięć osób, to przedsiębiorca Andrzej K. emerytowana notariusz Mirosława S. oraz Teresa W., Margareta S. i Elżbieta R.

 

Te 12 osób oskarżono łącznie o wyrządzenie w latach 2012-14 strat sięgających łącznie blisko 42 mln zł w mieniu spółdzielni szkód majątkowych. Mieli też narazić spółdzielnię na niebezpieczeństwo wyrządzenia szkód w wysokości ok. 120 mln zł.

 

Prokuratura podała, że w tej jednej z najbogatszych spółdzielni mieszkaniowych w Warszawie zorganizowano przestępczy proceder wyprowadzania pieniędzy. Dokonywano tego przez zlecanie firmie małżonka członka zarządu i głównej księgowej prac remontowo-budowlanych. Pieniądze wyprowadzano też przez kancelarię adwokacką związaną ze spółdzielnią, której zlecane były usługi prawnicze, pomimo funkcjonowania w Spółdzielni działu prawnego. Przy zleceniach dla kancelarii nie kontrolowano nakładu pracy i ich celowości - zaznaczyła prokuratura.

 

Długa lista zarzutów

 

Innym podanym w uzasadnieniu do liczącego ponad tysiąc stron aktu oskarżenia sposobem wyprowadzania pieniędzy ze spółdzielni było udzielanie upustów w związku z przyznawaniem nabywcom lokali w inwestycjach realizowanych w spółdzielni. Oskarżeni podejmowali też szereg niekorzystnych z punktu Spółdzielni czynności prawnych, które godziły w jej interesy majątkowe.

 

Zarzuty obejmują niegospodarność, przyjęcie korzyści majątkowych, przywłaszczenie mienia spółdzielni, przekroczenie uprawnień służbowych dla osiągnięcia korzyści majątkowych, usiłowanie oszustwa i usiłowanie wyłudzenia poświadczenia nieprawdy.

 

30 mln złotych zabezpieczenia

 

Zabezpieczenia na mieniu podejrzanych wyniosły łącznie ponad 30 mln zł - na rachunkach bankowych oraz nieruchomości.

 

Prokuratura przypomniała, że już wcześniej Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście-Północ w Warszawie skierowała akt oskarżenia wobec Krystyny R., Jacka S., Agnieszki Ch. i Władysława Ś za zaniechanie poddania spółdzielni obowiązkowej lustracji w latach 2010-13. Postępowanie sądowe w tej sprawie jest w toku - zaznaczył dział prasowy Prokuratury Krajowej.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie