"Pomnik Lecha Kaczyńskiego powstanie w listopadzie przed siedzibą Garnizonu Warszawa"

Polska
"Pomnik Lecha Kaczyńskiego powstanie w listopadzie przed siedzibą Garnizonu Warszawa"
Polsat News

- Pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Warszawie powstanie w listopadzie - zapowiedział w środę w Radiu ZET szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak dodał, pomnik ma stanąć przed siedzibą Garnizonu Warszawa.

Minister zaznaczył, że Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej zostanie odsłonięty 10 kwietnia; tego samego dnia ma zostać wmurowany kamień węgielny, żeby rozpocząć proces budowy pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

 

Dopytywany, gdzie stanie pomnik prezydenta, Sasin wskazał, że stanie on przed siedzibą Garnizonu Warszawa, tzw. "domem bez kantów".

 

- Przed "domem bez kantów", od strony placu Piłsudskiego, jest taki parking wykorzystywany przed komendę garnizonu warszawskiego i tam na osi budynku chcemy ten pomnik postawić - powiedział minister.

 

"Będzie to klasyczny pomnik"

 

Jak dodał, będzie to "klasyczny pomnik, jakich wiele w przestrzeni Warszawy", przedstawiający stojącą postać Lecha Kaczyńskiego, umieszczoną na cokole. Według ministra będzie mniej więcej w tej samej skali, co warszawski pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

Społeczny komitet budowy pomników smoleńskich zapowiedział wcześniej, że Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. ma stanąć na obszarze zielonym między placem Piłsudskiego w Warszawie, a ul. Królewską, oraz że rozpoczynają się prace nad nim. W czwartek Rada Warszawy, głosami PO, przyjęła stanowisko, w którym nie wyraża zgody na budowę pomnika smoleńskiego na pl. Piłsudskiego.

 

Odebranie stopni generalskich Kiszczakowi i Jaruzelskiemu

 

Jacek Sasin zapytany, kiedy zostaną odebrane stopnie generalskie m.in. Wojciechowi Jaruzelskiemu, odparł: "mam nadzieję, że jak najszybciej". Jak dodał, "dzieje się to o 30 lat za późno", ale "lepiej późno niż wcale".

 

Minister zapowiedział, że w najbliższy czwartek projekt ustawy umożliwiającej odebranie stopni generalskich będzie dyskutowany na posiedzeniu Komitetu Stałego Rady Ministrów. - Mam nadzieję, ze w przyszłym tygodniu na Radzie Ministrów zapadnie już decyzja, żeby tę ustawę skierować do parlamentu - powiedział Sasin.

 

W poniedziałek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk zapowiedział, że projekt ustawy umożliwiającej odebranie stopni generalskich m.in. Wojciechowi Jaruzelskiemu i Czesławowi Kiszczakowi na posiedzenie Rady Ministrów trafi w ciągu dwóch tygodni.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie