Mieli odnawiać zabytkowe samochody, oszukali klientów na 3,5 mln zł

Moto

Policjanci z CBŚP zatrzymali sześć osób, które podejrzane są o oszustwa przy zakupie i renowacji oraz sprzedaży zabytkowych samochodów, a także ich przywłaszczanie. W większości przypadków wartość jednego auta przekraczała 150 tys. zł. Pokrzywdzonymi były osoby z Polski oraz innych krajów Unii Europejskiej. Łącznie straty oszacowano na co najmniej 3,5 mln zł.

Według śledczych grupa mogła działać od 2015 do 2018 roku na terenie woj. podkarpackiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego. Z zebranego materiału wynika, że podejrzani zawierali umowy dotyczące renowacji zabytkowych samochodów znanych marek, prawdopodobnie nie mając w ogóle zamiaru wywiązania się z tych umów.

 

Sprzedawali to samo auto kilku klientom


Właścicieli aut wprowadzano w błąd informując o postępach prac renowacyjnych, prezentując im fałszywą dokumentację zdjęciową. Przywłaszczane w ten sposób samochody były sprzedawane.

 

W wyniku poświadczenia nieprawdy w dokumentach przez specjalistów, rejestrowano samochody, a także same karoserie, uzyskując karty ewidencyjne ruchomych zabytków techniki. Przedstawiane do sprzedaży zabytkowe samochody były oferowane kilku nabywcom jednocześnie, a kontrahenci wpłacali znaczne kwoty pieniędzy na ich zakup i renowację. Łącznie straty oszacowano na co najmniej 3,5 mln zł.


Oferowano także do sprzedaży zabytkowe samochody, które w rzeczywistości nie istniały. Wszystko wskazuje na to, że pokrzywdzonymi były osoby z terenu Polski, a także innych krajów Unii Europejskiej. W większości przypadków wartość jednego auta przekraczała 150 tys. zł.

 

Udało się odzyskać część zabytkowych samochodów 


W wyniku podjętych działań przeprowadzonych na terenie woj. podkarpackiego, świętokrzyskiego i w Warszawie zatrzymano sześć osób, w tym podejrzanego o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą i pięć osób podejrzanych o udział w tej grupie. Wobec dwóch z nich zastosowano tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy, a wobec kolejnych zakazy opuszczania kraju i poręczenia majątkowe. Zastosowano również zabezpieczenie majątkowe na rzeczach ruchomych i nieruchomościach należących do podejrzanych na łączną kwotę ponad miliona złotych. 


Odzyskano również majątek w postaci m.in. zabytkowych samochodów i części do ich renowacji na łączną kwotę około 627 tys. zł.


Sprawa ma charakter rozwojowy i policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań.

 

polsatnews.pl

grz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie