Starcia w Kaszmirze. "To najbardziej krwawy dzień w regionie od kilku lat"

Świat
Starcia w Kaszmirze. "To najbardziej krwawy dzień w regionie od kilku lat"
PAP/EPA/FAROOQ KHAN

20 osób zginęło, a ponad 70 zostało rannych w niedzielnych starciach między rebeliantami a wojskiem indyjskim w kontrolowanym przez Indie Kaszmirze - podał w poniedziałek portal BBC.

W starciach na południe od miasta Śrinagar zginęło co najmniej trzech żołnierzy oraz 13 domniemanych rebeliantów - poinformowała agencja AFP. Czterech cywilów zabito, gdy policja otworzyła ogień do rzucających kamieniami demonstrantów, którzy wznosili hasła przeciw indyjskiej władzy.

 

"Bezmyślny szał zabijania"

 

Działanie indyjskiego wojska spotkało się z potępieniem władz Pakistanu, który stoczył ze swoim wschodnim sąsiadem trzy wojny o kontrolę nad Kaszmirem. W oświadczeniu MSZ w Islamabadzie oskarżył indyjskie służby bezpieczeństwa o "bezmyślny szał zabijania" i podkreślił, że zabici byli niewinni.

 

Jak odnotowuje AFP, w 2017 r. w Kaszmirze w ofensywie wojsk rządowych zabito ok. 200 domniemanych rebeliantów, a w 2018 r. - 51.

 

Indie zarzucają Pakistanowi, że wspiera islamistycznych bojowników i zachęca ich do przeprowadzania ataków w indyjskim Kaszmirze i innych częściach Indii. Władze w Islamabadzie odrzucają te oskarżenia.

 

Spór o Kaszmir trwa od 60 lat

 

Podzielony Kaszmir, do którego pretensje roszczą sobie Indie i Pakistan, od ponad 60 lat jest punktem zapalnym i był powodem konfliktów zbrojnych między tymi krajami. Większość mieszkańców Kaszmiru stanowią wyznawcy islamu; w regionie działają ugrupowania zbrojne, które walczą o niepodległość regionu lub przyłączenie go do Pakistanu.

 

Konflikt między dwoma mocarstwami atomowymi o Kaszmir przybrał na sile w ostatnich latach. Wcześniej przez ponad 10 lat w regionie panował względny spokój za sprawą zawartego w 2003 r. porozumienia o zawieszeniu broni. Obie strony oskarżają się nawzajem o naruszanie rozejmu i prowokowanie zbrojnych incydentów prowadzących do śmierci żołnierzy i cywilów.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie