Urbi et Orbi. W orędziu papież Franciszek apeluje o pokój "w udręczonej Syrii"

Świat

Papież Franciszek w wielkanocnym orędziu wygłoszonym w Watykanie powiedział, że zmartwychwstanie Jezusa przynosi nadzieję światu, gdzie panuje niesprawiedliwość i przemoc. Apelował do sumień przywódców świata, by położyć kres "eksterminacji" w Syrii.

Zwracając się do wiernych z balkonu bazyliki Świętego Piotra w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego papież powiedział: "My, chrześcijanie, wierzymy i wiemy, że zmartwychwstanie Chrystusa jest prawdziwą nadzieją świata - tą, która nie zawodzi".

 

Mówił, że na świat naznaczony przez wiele niesprawiedliwości i przemoc, zmartwychwstanie przynosi "owoce nadziei i godności tam, gdzie jest ubóstwo i wykluczenie, gdzie jest głód i brakuje pracy, pośród osób przesiedlonych i uchodźców, wiele razy odpychanych przez obecną kulturę odrzucenia".

 

Papież zaapelował o pokój w "udręczonej Syrii".

 

- Niech w tę Wielkanoc światło zmartwychwstałego Chrystusa oświeci sumienia wszystkich przywódców politycznych i wojskowych, aby natychmiast położono kres trwającej eksterminacji, szanowano prawo humanitarne i zatroszczono się o ułatwienie dostępu do pomocy, której ci nasi bracia i siostry pilnie potrzebują - wezwał.

 

Franciszek zaapelował też o zapewnienie odpowiednich warunków dla powrotu osób wysiedlonych. 

 

Tradycyjna dekoracja

 

Plac przed bazyliką watykańską udekorowano 50 tysiącami kwiatów i drzewek z Holandii. To tradycyjny dar tamtejszych ogrodników.

 

Na mszę przybyły tysiące wiernych.

 

W rejonie Watykanu wprowadzono nadzwyczajne środki bezpieczeństwa w związku z utrzymującym się zagrożeniem terrorystycznym. Aby wejść na plac, ludzie stali w długich kolejkach do szczegółowych kontroli. Czekali w nich też księża z koncelebry mszy.

 

Wokół placu zamknięto ulice, a wszędzie czuwają setki policjantów i funkcjonariuszy innych sił porządkowych.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie