Dziś święto Zmartwychwstania Pańskiego. W Kościele katolickim symbol zwycięstwa nad śmiercią

Polska

- Najważniejszą prawdą naszej wiary jest cielesne Zmartwychwstanie Jezusa - powiedział przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki w życzeniach wielkanocnych. Święta wielkanocne są w Kościele katolickim szczególnie radosne, ponieważ zmartwychwstanie Chrystusa jest symbolem jego zwycięstwa nad grzechem i śmiercią.

Przewodniczący KEP życzył wszystkim, aby Zmartwychwstały Chrystus wszedł w pełni w ludzkie życie.

 

- Przyjmijmy Go z ufnością. Jeśli dotąd byłeś daleko od Niego, zrób mały krok a On przyjmie cię z otwartymi ramionami. Jeśli jesteś obojętny - zaryzykuj, nie rozczarujesz się. Jeśli zdaje ci się, że trudno za Nim iść, nie lękaj się, powierz się Jemu i bądź pewien, że On jest zawsze blisko ciebie i ofiaruje ci siłę, abyś mógł żyć tak, jak On tego pragnie - podkreślał w życzeniach wielkanocnych abp Gądecki.

 

Życzenia dla ofiar przemocy i wojen

 

Na zakończenie abp Gądecki życzył, aby "moc Zmartwychwstałego Zbawiciela dotarła do wszystkich naszych rodaków w ojczyźnie i poza jej granicami i pomogła im stać się współpracownikami Zmartwychwstałego". 

 

- Niech dotrze do tych, którzy doświadczają braku miłości, osamotnienia, porzucenia i uzależnienia oraz do tych, którzy doznają więzienia, do licznych Ukraińców, podejmujących u nas pracę z dala od swoich bliskich. Aby moc zmartwychwstania przezwyciężyła nienawiść, przemoc i wojny na Ukrainie, w Iraku, Syrii i tylu miejscach Afryki, aby dostrzegli Chrystusa, który ich kocha i prowadzi do Ojca - podkreślał w życzeniach przewodniczący KEP. 

 

Prymas o obronie życia

 

O mocy zmartwychwstania Chrystusa mówił w homilii podczas mszy rezurekcyjnej w Gnieźnie Prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak.

 

- Moc zmartwychwstania czyni nas zdolnymi do głoszenia życia, do obrony życia, do służby życiu. Dlatego za papieżem powtarzam - każde rodzące się dziecko jest obietnicą życia, po raz kolejny okazującego się silniejszym od śmierci. Moc zmartwychwstania sprawia ze nasze wspólnoty - rodzinne, kościelna, ale też społeczne - mogą być miejscami budzącymi nadzieje - powiedział.

 

W obrządkach wschodnich Niedziela Palmowa

 

Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich, m.in. grekokatolicy, obchodzą dziś Święto Wjazdu Pańskiego do Jerozolimy, czyli tradycyjną Niedzielę Palmową. W tym roku Wielkanoc w obrządkach wschodnich wypada bowiem 8 kwietnia, czyli tydzień później, niż u katolików właśnie obchodzących to święto.

 

Data Wielkiej Nocy w obu chrześcijańskich obrządkach liczona jest nieco inaczej, dlatego tylko raz na jakiś czas święto przypada w tym samym terminie. Tak było np. przed rokiem. Przeważnie jednak Kościoły wschodnie świętują Wielkanoc po katolikach, a różnica może być nawet pięciotygodniowa.

 

Największe w kraju skupiska prawosławnych są w województwie podlaskim.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie