Pogrzeb Stephena Hawkinga. Astrofizyk spoczął obok Izaaka Newtona i Karola Darwina

Świat

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w Cambridge pod Londynem. Miasto znane jest z tamtejszego uniwersytetu, który obok Oxfordu zalicza się do najstarszych w Wielkiej Brytanii. To tam Hawking rozpoczął i kontynuował karierę naukową. Nabożeństwo żałobne odprawiono w kaplicy uczelni. Przed kościołem zebrały się tłumy wielbicieli, którzy przyszli pożegnać najsłynniejszego astrofizyka naszych czasów.

Hawking, który cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne i był częściowo sparaliżowany jest najbardziej znanym fizykiem teoretycznym na świecie. Sformułował wiele przełomowych koncepcji i hipotez naukowych dotyczących zwłaszcza astrofizyki.

 

Jego książka znalazła się na liście bestsellerów

Jego książka "Krótka historia czasu" trafiła na listę bestsellerów "Sunday Timesa" i utrzymywała się na niej przez 237 tygodni.

W ciągu trwającej ponad 40 lat kariery naukowej Hawking zajmował się głównie kosmologią teoretyczną, w tym zwłaszcza tzw. czarnymi dziurami i grawitacją kwantową.

 

Był od 50 lat sparaliżowany

 

Naukowiec, który zmarł w wieku 76 lat, był od pięciu dekad sparaliżowany. Jego choroba była nieuleczalna. Poruszał się na wózku inwalidzkim, a ze światem komunikował się za pomocą syntezatora mowy, który został zbudowany specjalnie dla niego.

 

Hawking został pochowany w Opactwie Westminsterskim obok Izaaka Newtona i Karola Darwina.

 

Reuters, polsatnews.pl

nro/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze