Hawking ostrzega przed zagładą ludzkości. "Ziemia zamieni się w kulę ognia"

Technologie
Hawking ostrzega przed zagładą ludzkości. "Ziemia zamieni się w kulę ognia"
Flickr/Lwp Kommunikáció/CC BY 2.0

Stephen Hawking, jeden z najbardziej znanych na świecie astrofizyków, podczas szczytu naukowego w Pekinie ostrzegł, że Ziemia za 600 lat zamieni się w "skwierczącą kulę ognia". Według naukowca jedyną możliwością na przetrwanie dla ludzi jest "dotarcie tam, gdzie żaden człowiek jeszcze nie dotarł".

Podczas szczytu w Chinach Hawking zaznaczył, że zamiana w "kulę ognia" może nastąpić z powodu przeludnienia Ziemii i nadzwyczajnego zużycia energii. Astrofizyk nie wyjawił, w jaki sposób doszedł do takich wniosków, ani jak wyliczył dokładną datę.

 

"Na koniec świata i jeszcze dalej"

 

Według amerykańskiego wydania "Forbesa", słowa Hawkinga miały być "dziwną zachętą dla inwestorów do wsparcia jego projektu".

 

Astrofizyk pokłada nadzieje w "Breakthrough Starshot", którego celem jest dotarcie do gwiazdy Alfa Centauri i odszukanie w jej pobliżu planety o warunkach atmosferycznych podobnych do ziemskich.

 

Alfa Centauri ze wszystkich układów gwiezdnych leży najbliżej Układu Słonecznego. Jednak przy użyciu obecnie dostępnej technologii dotarcie do niego zajełoby 30 tys. lat.

 

Do rady zarządczej "Breakthrough Starshot" oprócz Hawkinga należą właściciel Facebooka Mark Zuckerberg i rosyjski miliarder Juriji Milner. Inwestycja została ogłoszona w 2016 r.

 

500 stopni na Ziemi

 

Astrofizyk od lat ostrzega przed postępującymi zmianami klimatu. We wrześniu 2016 roku był jednym z autorów listu otwartego do Donalda Trumpa, w którym krytykował decyzję ówczesnego kandydata na prezydenta o wycofaniu się z paryskiego porozumienia klimatycznego.

 

"-Parexit- będzie jasnym sygnałem dla reszty świata - USA nie zależy na globalnym problemie, jakim jest zmiana klimatu" - napisano w liście.

 

Po ostatecznej decyzji Trumpa w czerwcu Hawking naszkicował wizję Ziemi, na której panują warunki zbliżone do tych z Wenus. Według naukowca atmosfera Ziemi będzie w głównej mierze składać się z dwutlenku węgla a temperatura na powierzchni przekroczy 400 stopni Celsjusza.

 

Forbes, Spider's Web, dziennik.pl, polsatnews.pl

bas/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze