"Niebiański pałac" wchodzi w atmosferę. Lada dzień rozbije się o Ziemię

Technologie
"Niebiański pałac" wchodzi w atmosferę. Lada dzień rozbije się o Ziemię
PAP/EPA/Fraunhofer FHR
Na radarowym zdjęciu wykonanym przez Fraunhofer Institute for High Frequency Physics and Radar Techniques (Fraunhofer FHR) z Niemiec 21 marca widać moduł orbitalny Tiangong-1 na wysokości około 270 km nad powierzchnią Ziemi.

Stacja kosmiczna Tiangong-1, czyli symbol potęgi technologicznej i politycznej Chin, ma runąć na Ziemię w tegoroczne Święta Wielkanocne. Chińskie władze potwierdziły utratę kontroli nad ważącym 8,5 tony obiektem w 2016 roku. Od tamtej pory stacja, która wyrwała się spod nadzoru, jest śledzona przez agencje kosmiczne.

Określenie dokładnego czasu i miejsca upadku będzie możliwe dopiero krótko przed samą tzw. deorbitacją. Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała o najnowszych prognozach, które wskazują, że stacja rozbije się o Ziemię w Wielką Niedzielę albo Poniedziałek Wielkanocny.

 

 

Jak dotąd nie jest znane dokładne miejsce upadku. Ma do niego dojść pomiędzy 43 równoleżnikiem północnym a 43 równoleżnikiem południowym. Ten obszar obejmuje większość zamieszkanych obszarów lądowych na Ziemi. Polska jest poza obszarem zagrożonym upadkiem chińskiej stacji. 

 

Spore fragmenty stacji niemal na pewno przetrwają wysokie temperatury towarzyszące jej wchodzeniu w atmosferę. Eksperci uspokajają, że prawdopodobieństwo, że wyrządzą na Ziemi jakiekolwiek zniszczenia jest niezwykle niskie, bo zdecydowania większość powierzchni planety jest niezamieszkana. Wiadomo jednak, że Tiangong ma na pokładzie substancje potencjalnie niebezpieczne dla ludzi.

 

Trasę stacji można na żywo śledzić na stronie serwisu satflare.com. W sobotę wieczorem chiński obiekt znajdował się na wysokości 174,8 kilometrów i przelatywał w kierunku wschodnim nad Meksykiem (Ameryka Północna) i zmierzała w kierunku Brazylii (Ameryka Południowa).

 

Tiangong-1 był największym dotąd osiągnięciem chińskiego programu kosmicznego. Orbitalne laboratorium trafiło na orbitę w 2011 roku. Odwiedziły je trzy załogi astronautów. Chiny zostały w ten sposób trzecim, po Rosji/ZSRR i USA, państwem, które samodzielnie stworzyło stację orbitalną.

 

Następna, bardziej złożona chińska stacja kosmiczna Tianhe ma trafić na orbitę w 2019 roku.

 

Polsat News, polsatnews.pl 

mic/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze