Chiński statek kosmiczny przycumował do modułu Tiangong 2

Technologie
Chiński statek kosmiczny przycumował do modułu Tiangong 2
PAP/EPA/HOW HWEE YOUNG

Agencja Xinhua podkreśla, że manewr cumowania przebiegł bez najmniejszych problemów i wszystkie systemy działają właściwie.

Statek Shenzhou 11 wystartował w poniedziałek z kosmodromu Jiuquan na pustyni Gobi, około 1600 kilometrów na północny zachód od Pekinu, z misją dostarczenia załogi do chińskiego modułu orbitalnego Tiangong 2, który zastąpił znajdujący się wcześniej na orbicie zespół Tiangong 1.


Załoga spędzi w laboratorium kosmicznym Tiangong 2 ponad miesiąc, badając sprawność systemu oraz procesy związane ze średniookresowym przebywaniem w kosmosie. Astronauci będą też przeprowadzać i nadzorować eksperymenty naukowe, w tym medyczne. Ich zadaniem będzie również uzupełnienie paliwa.


Własna stacja kosmiczna


Umieszczenie laboratorium Tiangong 2 (Niebiański Pałac) na orbicie planowano początkowo na koniec w 2016 roku. Moduł znajduje się na orbicie już od 15 września. Jest on przeznaczony do doświadczeń z udziałem załogowego statku kosmicznego oraz towarowego Tianzhou.
Eksperymenty te będą stanowiły etap w pracach nad chińską stałą stacją orbitalną.


W najbliższych latach ChRL chce rozpocząć prace nad własną stacją kosmiczną; kluczowy moduł Tianhe 1 (Niebiańska Harmonia) ma zostać wystrzelony w kosmos w 2018 roku. Jeśli Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) zgodnie z planem zostanie wyłączona z użytku w 2024 roku, Chiny będą jedynym krajem na świecie dysponującym stałą placówką w kosmosie.


W 2021 roku Państwo Środka chce wysłać sondę na Marsa, a trzy lata później wyekspediować na Księżyc załogowy statek kosmiczny.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze