Dewastacja cmentarza żołnierzy radzieckich koło Nowego Tomyśla. Uszkodzono kilka płyt nagrobnych

Polska
Dewastacja cmentarza żołnierzy radzieckich koło Nowego Tomyśla. Uszkodzono kilka płyt nagrobnych
WikimediaCommons/MOs810/CC BY-SA 4.0

Kilka płyt nagrobnych zostało uszkodzonych lub przemieszczonych na terenie cmentarza żołnierzy Armii Czerwonej w Glinnie k. Nowego Tomyśla (Wielkopolskie). Sprawę bada policja.

Uszkodzenie trzech płyt i naruszenie kilku innych zauważono w piątek. Oficer prasowy policji w Nowym Tomyślu sierż. szt. Joanna Jerzewska powiedziała w sobotę, że do dewastacji doszło najprawdopodobniej w ostatnim tygodniu. Podała, że w sprawie przesłuchani zostali świadkowie, zabezpieczone zostały ślady.

 

Biuro prasowe wojewody wielkopolskiego poinformowało w sobotę, że wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann jest "zaniepokojony informacjami na temat dewastacji płyt nagrobkowych na terenie cmentarza".

 

"Nie ma zgody na tak skandaliczne zachowania"

 

Zbigniew Hoffmann rozmawiał już o sprawie dewastacji z szefem wielkopolskiej policji. - Jest to sprawa o szczególnej wrażliwości, dlatego zwróciłem się do komendanta o objęcie jej bezpośrednim, specjalnym nadzorem. Nie może być zgody na takie skandaliczne i szkodliwe społecznie zachowania, dlatego liczę na szybkie działanie policji i ujęcie sprawców - powiedział wojewoda.

 

Jak zaznaczył, w naszej kulturze cmentarz jest miejscem szczególnym, "niezależnie od tego, kto na nim leży". - Tylko szybka reakcja pozwoli na ograniczenie tego typu bulwersujących aktów wandalizmu w przyszłości - podkreślił wojewoda.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze