Ponad 200 beczek z chemikaliami na posesji. Wyniki badań potwierdziły: są szkodliwe dla środowiska

Polska
Ponad 200 beczek z chemikaliami na posesji. Wyniki badań potwierdziły: są szkodliwe dla środowiska
OSP Barwice

Wyniki badań zawartości pojemników znalezionych na prywatnej posesji w Barwicach (Zachodniopomorskie), potwierdziły, że są w nich szkodliwe dla środowiska lotne związki organiczne. Służby podkreślają, że to odpady niebezpieczne.

Składowisko zamkniętych beczek i wiader różnej pojemności z nieznanymi substancjami odnaleziono na prywatnej posesji w Barwicach w poniedziałek. Inspektorzy ochrony środowiska pobrali próbki do badań.

 

- Stwierdziliśmy obecność lotnych związków organicznych i substancji występujących w farbach do malowania elementów drewnianych, głównie drzwi i okien, a także substancji występujących w rozpuszczalnikach - powiedziała w piątek kierowniczka koszalińskiej delegatury WIOŚ Beata Atałap

 

Dodała, że niektóre czytelne etykiety na pojemnikach wskazywały na to, że znajdują się w nich farby do malowania okien i drzwi, które zawierają lotne substancje organiczne.

 

"Jak najszybciej przekazać do unieszkodliwienia"

 

Atałap podkreśliła, że "są to substancje szkodliwe dla środowiska" i odpady zgromadzone na prywatnej posesji w Barwicach należy uznać za "odpady niebezpieczne" i "jak najszybciej przekazać do unieszkodliwienia".

 

Pojemniki z zawartością zostały zabezpieczone przez Urząd Miejski w Barwicach i do czasu unieszkodliwienia pozostaną na terenie Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Barwicach.

 

Składowisko beczek i zamkniętych wiader o różnej pojemności z nieznanymi substancjami zostało wykryte na prywatnej posesji w Barwicach w poniedziałek. WIOŚ został o nim powiadomiony przez barwicką straż pożarną i centrum zarządzania kryzysowego. Do czasu przeniesienia ich w bezpieczne miejsce wskazane przez gminę znalezisko zabezpieczali strażacy.

 

Policja prowadzi postępowanie w celu ustalenia osoby, która zgromadziła niebezpieczne odpady, w miejscu do tego nieprzeznaczonym.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie