Szef MON podpisał umowę na dostawę dla Polski amerykańskich zestawów obrony powietrznej Patriot

Polska

- Podpisujemy umowę na dostawę nowoczesnego systemu, który sprawdził się w wielu państwach, dzięki któremu dołączamy do elitarnego grona państw posiadających skuteczną broń, która zapewnia bezpieczeństwo - powiedział w środę szef MON Mariusz Błaszczak. Polska kupi od Amerykanów m.in. 16 wyrzutni rakietowych, cztery stacje radiolokacyjne i 208 pocisków. Kontrakt jest wart 4 mld 750 mln dol.

W uroczystości podpisania umowy uczestniczyli też m.in.: prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, szef BBN Paweł Soloch, ministrowie oraz dowódcy wojskowi. Na początku uroczystości pokazano spot dotyczący działania systemu Patriot.

 

Podpisaną umowę minister Błaszczak wręczył ambasadorowi USA Paulowi W. Jonesowi.

 

Największy kontrakt zbrojeniowy w historii Polski

 

- Dzięki temu, że dziś podpisujemy umowę, która spowoduje dostarczenie do Polski nowoczesnego systemu, który sprawdził się w wielu państwach, dołączamy do elitarnego grona państw posiadających skuteczną broń, która zapewnia bezpieczeństwo - powiedział Błaszczak.

 

Podkreślił, że to największy kontrakt zbrojeniowy w historii Polski.

 

- To rzeczywiście wydarzenie bardzo ważne w historii naszego kraju. Zapłacimy za system Patriot razem z systemem zarządzania polem walki 4 mld 750 mln dolarów. To dobra cena - powiedział szef MON.

 

Podkreślił, że resort postawił sobie zadanie, żeby system obrony "Narew" był kompatybilny z systemem obrony "Wisła". - Polski system obrony przeciwlotniczej, przeciwrakietowej będzie kompatybilny, będzie zwarty, zapewni naszej ojczyźnie bezpieczeństwo - powiedział Błaszczak.

 

Bezpieczeństwo i integracja z armią USA

 

Zaznaczył, że system obrony Patriot został kupiony dla Wojska Polskiego również ze względu na stacjonowanie w Polsce wojsk NATO, w tym wojsk Stanów Zjednoczonych.

 

- Ten system zapewni bezpieczeństwo i integrację Wojska Polskiego z armią Stanów Zjednoczonych - podkreślił szef MON.

 

Przypomniał, że w ramach kontraktu "do Polski trafią także nowoczesne technologie na podstawie wynegocjowanego offsetu". Jak mówił, polskie firmy będą produkowały elementy wyrzutni, pojazdy służące transportowi zestawów oraz systemy łączności.

 

Minister zapowiedział, że Polska niezwłocznie przystąpi do drugiej fazy negocjacji; dostawy sprzętu nastąpią od 2022 roku. 

 

 

Wprowadził polską armię w "nowy świat"

 

- Niezwykły moment, powiedziałbym - wręcz moment historyczny. Podpisując tę umowę, przed momentem pan minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wprowadził polską armię, ale wprowadził także nas, Rzeczpospolitą Polską, w zupełnie nowy świat - w świat supernowoczesnej technologii, świat nowoczesnego uzbrojenia, nowoczesnych środków obronnych - mówił podczas uroczystości prezydent.

 

- Dzisiaj rozpoczynamy wyposażanie Polski w najnowocześniejszy system obronny, obrony przeciwlotniczej, obrony antyrakietowej średniego zasięgu, jaki w ogóle istnieje na świecie, co najważniejsze - system wielokrotnie sprawdzony - podkreślił Andrzej Duda.

 

- System Patriot ma stanowić podstawę obrony powietrznej dla Polski na dziesięciolecia; wchodzimy do grona elity państw, które go posiadają - to nowy rozdział w historii polskiej armii, ogromny krok naprzód dla całego polskiego wojska - oświadczył Duda.

 

- To ogromne pieniądze, ale wiemy, także z naszego doświadczenia historycznego, że bezpieczeństwo nie ma ceny; dziękuję zespołowi negocjacyjnemu, ministrowi Błaszczakowi i poprzedniemu szefowi MON Antoniemu Macierewiczowi - powiedział prezydent.

 

 

"Bezpieczeństwo zewnętrzne znakiem rozpoznawczym rządu"

 

- Poprzez ten zakup potwierdzamy nasza wspólnotę wartości. Polska i Stany Zjednoczone, Polska i kraje partnerskie NATO w ten sposób potwierdzają swoją wspólnotę wartości i wolę wspólnej obrony wszystkich państw członkowskich NATO. To jest solidarność, której oczekujemy od naszych partnerów - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości podpisania umowy.

 

- Dziękujemy za zaufanie dla nas, bo rzeczywiście jest tak, jak minister Błaszczak powiedział, że jest to najnowsza wersja uzbrojenia systemu antyrakietowego i przeciwlotniczego Patriot - dodał.

 

- Znakiem rozpoznawczym rządu PiS jest bezpieczeństwo w wielu wymiarach - powiedział Morawiecki. Jak mówił, jednym z tych wymiarów jest bezpieczeństwo finansowe polskich rodzin, które - według premiera - udało się zapewnić poprzez uszczelnienie systemu podatkowego oraz program 500 Plus.

 

Drugi wymiar, to bezpieczeństwo wewnętrzne. Morawiecki przypomniał w tym kontekście o przywracaniu zamkniętych wcześniej posterunków policji w całej Polsce.

 

- Ale wreszcie znakiem rozpoznawczym rządu jest bezpieczeństwo zewnętrzne, ten fundament bezpieczeństwa państwa, o które musimy dbać razem z naszymi sojusznikami - podkreślił szef rządu.

 

Dodał, że Polska dba o nie m.in. poprzez zakup "najnowocześniejszego antyrakietowego i przeciwlotniczego systemu Patriot".

 

 

"To kamień milowy dla Polski i NATO"

 

Ambasador USA podczas uroczystości powiedział że porozumienie ws. Patriotów "to kamień milowy dla Polski i NATO".

 

Według ambasadora USA, podpisanie umowy jest efektem spotkania prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa z prezydentem Andrzejem Dudą w Warszawie.

 

- Polska będzie globalnym liderem rozbudowy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej i naszym pierwszym partnerem zagranicznym, który będzie korzystał z najnowocześniejszego systemu dowodzenia - podkreślił.

 

W jego ocenie, dzięki temu systemowi "Polska będzie bezpieczniejsza, NATO silniejsze, a nasza współpraca wojskowa będzie bliższa, niż kiedykolwiek". "Jesteśmy razem, nasze zaangażowanie we wzajemną obronę i zobowiązanie do obrony każdego kawałka terytorium NATO jest niepodważalne, jesteśmy sojusznikami na zawsze" - oświadczył Jones.

 

 

Zestawy będą dostarczane etapami

 

Zgoda dotyczyła oferty dla pierwszego etapu dostaw, o maksymalnej wartości 10 mld dolarów (ok. 37 mln zł); wcześniej MON zapowiadało, że na cały program przeznaczy nie więcej niż 30 mld zł.

 

Zestawy dla Polski mają być dostarczane w latach 2022-24. Według deklaracji z lipca ub. r. Polska otrzyma jednostki ogniowe w najnowocześniejszej dostępnej konfiguracji.

 

Pierwsza partia ma być wyposażona w radary sektorowe, w drugiej fazie mają być dostępne radary dookólne; zapowiedziano też prace nad włączeniem w polski system tańszych pocisków, które mają być uzupełnieniem dla pocisków antybalistycznych PAC-3 MSE.

 

Polskie baterie Patriot mają być zintegrowane z nowym, opracowywanym systemem zarządzania polem walki IBCS.

 

Podpisano umowy offsetowe

 

W ubiegłym tygodniu zostały podpisane warte prawie 950 mln zł umowy offsetowe związane z planowanym kontraktem, dotyczące transferu technologii i udziału polskiego przemysłu w dostawach i obsłudze zestawów Patriot dla polskich sił zbrojnych.

 

Największy z dotychczasowych kontraktów zbrojeniowych w Polsce był negocjowany w formule międzyrządowej od kwietnia 2015 r., od jesieni ub. r. trwały negocjacje offsetu.

 

Modernizacja obrony powietrznej to jeden z priorytetów wieloletniego planu rozwoju sił zbrojnych. Program obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła, którego podstawą będą zestawy Patriot, zakłada, że będzie to system mobilny, umożliwiający obronę wybranych obszarów - ważnych obiektów, zgrupowań wojsk i kontyngentów za granicą.

 

PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie