Pierwsza zagraniczna wizyta przywódcy Korei Północnej. Kim Dzong Un odwiedził Chiny

Świat
Pierwsza zagraniczna wizyta przywódcy Korei Północnej. Kim Dzong Un odwiedził Chiny
Reuters/zdj.ilustracyjne

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un przeprowadził rozmowy z prezydentem Chin Xi Jinping podczas swojej nieoficjalnej wizyty w Pekinie od niedzieli do środy - poinformowała chińska agencja prasowa Xinhua.

"Prowadziłem owocne rozmowy z (prezydentem Chin) Xi Jinpingiem na temat rozwoju stosunków między naszymi krajami (...) oraz o utrzymaniu pokoju na Półwyspie Koreańskim, a także o innych kwestiach" - cytuje agencja Xinhua wypowiedź Kima podczas bankietu wydanego na jego cześć przez prezydenta Chin.

 

"Kwestia denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego może być rozwiązana"

 

Podczas swej nieoficjalnej wizyty w Pekinie Kim rozmawiał także szefem chińskiego rządu Li Keqiangiem oraz członkami Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin.

 

Prezydent Xi Jinping podkreślił znaczenie tych rozmów "dla przyjaźni między oboma krajami". Pochwalił także "pozytywne zmiany", do jakich doszło w tym roku na Półwyspie Koreańskim, a których celem - jak podkreślił - pozostaje denuklearyzacja Półwyspu Koreańskiego i rozwiązywania konfliktów poprzez dialog.

 

- Kwestia denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego może być rozwiązana, jeśli tylko Korea Południowa i USA przychylnie odniosą się do naszych wysiłków na rzecz stworzenia atmosfery pokoju i stabilizacji - powiedział Kim.

 

Władze Chin o wizycie poinformowały Trumpa

 

- Władze Chin poinformowały we wtorek prezydenta USA Donalda Trumpa o wizycie przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una w Pekinie - oświadczyła we wtorek wieczorem czasu lokalnego rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders.

 

- Stany Zjednoczone pozostają w bliskim kontakcie z naszymi sojusznikami, Koreą Południową i Japonią. Ostatnie wydarzenie postrzegamy jako kolejny dowód na to, że nasza kampania maksymalnej presji tworzy odpowiednią atmosferę do dialogu z Koreą Północną - podkreśliła w oświadczeniu Sanders.

 

Liczne spekulacje

 

Od poniedziałku wizyta Kim Dzong Una w Pekinie była przedmiotem licznych spekulacji, których przyczyną było przybycie do stolicy Chin z Korei Północnej pilne strzeżonego pociągu wykorzystywanego wcześniej przez jego ojca, Kim Dzong Ila, i używanego zwykle tylko przez członków rodziny Kimów i ich doradców.

 

Chiny są uznawane za najbliższego sojusznika Korei Północnej, choć według komentatorów stosunki pomiędzy dwoma komunistycznymi krajami były ostatnio bardzo chłodne, a próby atomowe i rakietowe reżimu Kima irytowały chińskie władze, które twierdzą, że takie działania destabilizują sytuację w regionie.

 

W planach jest rozmowa z prezydentem USA

 

Północnokoreański przywódca ma w najbliższych miesiącach rozmawiać także z prezydentem Korei Płd. Mun Dze Inem oraz przywódcą USA Donaldem Trumpem. Według informacji przekazanych przez Seul dyktator jest gotowy dyskutować na temat wstrzymania swojego programu zbrojeń atomowych.

 

W ubiegłym roku Korea Północna przeprowadziła swoją największą jak dotąd próbę broni atomowej i wystrzeliła kilka rakiet balistycznych, za co Rada Bezpieczeństwa ONZ nałożyła na nią najsurowsze w historii sankcje. Reżim ogłosił, że jest w stanie dokonać ataku jądrowego na kontynentalne terytorium USA.

 

PAP/EPA/WU HONG

 

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie