Prezydent Korei Południowej: możliwy trójstronny szczyt z Koreą Płn. i USA. Historyczne wydarzenie

Świat
Prezydent Korei Południowej: możliwy trójstronny szczyt z Koreą Płn. i USA. Historyczne wydarzenie
PAP/EPA/YONHAP

Prezydent Korei Południowej Mun Dze In powiedział w środę, że możliwy jest trójstronny szczyt z Koreą Północną i Stanami Zjednoczonymi - poinformowała południowokoreańska agencja prasowa Yonhap.

- Przeprowadzenie szczytu z udziałem Korei Północnej i USA po spotkaniu obu Korei jest samo w sobie historycznym wydarzeniem. W zależności od ich wyniku (rozmów - red.) może doprowadzić do trójstronnego szczytu z udziałem Korei Południowej, Korei Północnej i Stanów Zjednoczonych - poinformował Mun.

 

Zdaniem Muna zaplanowane spotkania powinny mieć na celu "całkowite zakończenie" kwestii nuklearnych i pokojowych na Półwyspie Koreańskim.

 

W maju z Trumpem

 

Na prośbę północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Una w kwietniu ma się on spotkać z prezydentem Munem w Panmundżomie, w strefie zdemilitaryzowanej na granicy obu państw, a w maju odbędzie rozmowy z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

 

W 2017 roku Korea Płn. przeprowadziła szóstą i zarazem największą dotąd próbę ładunku nuklearnego oraz kilka prób rakiet balistycznych. Po wystrzeleniu międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM) pod koniec listopada ubiegłego roku reżim ogłosił, że jest w stanie dokonać ataku atomowego na całe kontynentalne terytorium Stanów Zjednoczonych.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie