Mieli handlować narkotykami w więzieniu. Dziewięć osób zatrzymanych

Polska

Dziewięć osób zostało zatrzymanych ws. udziału w grupie przestępczej, zajmującej się rozprowadzaniem narkotyków na terenie Zakładu Karnego we Wronkach (Wielkopolskie). To kolejne działania służb, dotyczące handlu narkotykami w tym miejscu.

Śledztwo w tej sprawie jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

 

Rzeczniczka CBŚP kom. Iwona Jurkiewicz poinformowała w środę, że zatrzymanym, w tym sześciu mężczyznom odbywającym karę pozbawienia wolności, zarzuca się udział w zorganizowanej grupie przestępczej, wprowadzającej do obrotu środki odurzające w postaci marihuany i amfetaminy. Wszyscy zatrzymani zostali tymczasowo aresztowani.

 

W działaniach brali udział policjanci CBŚP wspólnie z Biurem Spraw Wewnętrznych Służby Więziennej i funkcjonariuszami z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. Nielegalny proceder mógł być prowadzony od 2010 roku. Z ustaleń śledczych wynika, że 1 gram amfetaminy lub marihuany mógł kosztować w zakładzie karnym nawet 50 złotych.

 

Pierwsza akcja w grudniu

 

Pierwsze działania w tej sprawie przeprowadzono w grudniu 2017 roku. - Wówczas zatrzymano 17 podejrzanych, w tym dwóch funkcjonariuszy SW i 14 osadzonych w ZK. 15 osobom przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wprowadzania do obrotu na terenie zakładu substancji psychotropowych i środków odurzających - podała kom. Jurkiewicz.

 

Dodatkowo dwaj funkcjonariusze Służby Więziennej usłyszeli zarzut przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Jednemu z nich zarzuca się również przyjęcie korzyści majątkowej w związku z pełnieniem funkcji publicznej. Łącznie w sprawie, występuje 34 podejrzanych, którym przedstawiono 45 zarzutów, m.in. wprowadzania do obrotu narkotyków.

 

Na podstawie zebranego w śledztwie materiału dowodowego 19 podejrzanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a dwie osoby usłyszały zarzuty kierowania tą grupą.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie