Łapiński: kwestia zakupu systemu Patriot była na bieżąco omawiana z prezydentem

Polska
Łapiński: kwestia zakupu systemu Patriot była na bieżąco omawiana z prezydentem
Polsat News/zdj.archiwalne

- Kwestia podpisania umowy na zakup systemu Patriot była na bieżąco omawiana z prezydentem Andrzejem Dudą - powiedział rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Podkreślił, że sfinalizowanie kontraktu, to "dobry dzień dla Polski i polskiej obronności".

Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i ministra obrony Mariusza Błaszczaka zostanie w środę w Warszawie podpisana umowa o dostawie amerykańskich zestawów obrony powietrznej Patriot dla Polski. Pod koniec ubiegłego roku amerykańskie władze zgodziły się sprzedać Polsce w pierwszej z dwóch planowanych faz m.in. 16 wyrzutni, cztery stacje radiolokacyjne i 208 pocisków. Zgoda dotyczyła oferty dla pierwszego etapu dostaw, o maksymalnej wartości 10 mld dolarów (ok. 37 mln zł); wcześniej MON zapowiadało, że na cały program przeznaczy nie więcej niż 30 mld zł.

 

O obronności z prezydentem Trumpem

 

Łapiński pytany w środę w radiu RDC o tę umowę ocenił, że dzień jej podpisania, to "dobry dzień dla Polski i polskiej obronności". W jego ocenie o tym, jak ważna dla Polski jest ta umowa, świadczy to, kto będzie uczestniczył w jej podpisaniu. - Będzie prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak - zaznaczył.

 

Pytany, czy w sprawie zakupu Patriotów, były prowadzone konsultacje z prezydentem, Łapiński powiedział, że ta kwestia była cały czas, na bieżąco, omawiana z Andrzejem Dudą. - To w żaden sposób ani nie jest zaskoczeniem, ani nie jest (to) coś nowego. Takie negocjacje toczą się od wielu miesięcy, wielu lat- podkreślił.

 

Łapiński powiedział też, że prezydent podczas ubiegłorocznej wizyty w Polsce prezydenta USA Donalda Trumpa rozmawiał z nim m.in. na temat obronności. - Amerykanie chcą sprzedawać swoje uzbrojenie, ale to też wymaga w Stanach Zjednoczonych odpowiednich zgód, odpowiednich decyzji politycznych - zaznaczył.

 

Umowy offsetowe warte prawie 950 mln złotych

 

Zestawy dla Polski mają być dostarczane w latach 2022-24. Według deklaracji z lipca ub. r. Polska otrzyma jednostki ogniowe w najnowocześniejszej dostępnej konfiguracji. Pierwsza partia ma być wyposażona w radary sektorowe, w drugiej fazie mają być dostępne radary dookólne; zapowiedziano też prace nad włączeniem w polski system tańszych pocisków, które mają być uzupełnieniem dla pocisków antybalistycznych PAC-3 MSE. Polskie baterie Patriot mają być zintegrowane z nowym, opracowywanym systemem zarządzania polem walki IBCS.

 

W ubiegłym tygodniu zostały podpisane warte prawie 950 mln zł umowy offsetowe związane z planowanym kontraktem, dotyczące transferu technologii i udziału polskiego przemysłu w dostawach i obsłudze zestawów Patriot dla polskich sił zbrojnych.

 

Modernizacja obrony powietrznej

 

Największy z dotychczasowych kontraktów zbrojeniowych w Polsce był negocjowany w formule międzyrządowej od kwietnia 2015 r., od jesieni ub. r. trwały negocjacje offsetu.

 

Modernizacja obrony powietrznej to jeden z priorytetów wieloletniego planu rozwoju sił zbrojnych. Program obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła, którego podstawą będą zestawy Patriot, zakłada, że będzie to system mobilny, umożliwiający obronę wybranych obszarów - ważnych obiektów, zgrupowań wojsk i kontyngentów za granicą.

 

 

PAP

nro/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie