Pierwsze systemy Patriot trafią do Polski w 2022 r. Premier: "Polskie niebo będzie bezpieczniejsze"

Polska
Pierwsze systemy Patriot trafią do Polski w 2022 r. Premier: "Polskie niebo będzie bezpieczniejsze"
Polsat News

Umowa na dostawę pierwszych elementów systemu Patriot zostanie podpisana w środę - poinformowało MON. Pierwsze systemy dotrą do Polski za cztery lata, kolejne - w 2024 r. - To są systemy, które w sposób bezprecedensowy zapewnią nam bezpieczeństwo naszego nieba - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

W ubiegłym tygodniu MON podpisało umowy offsetowe wartości blisko 950 mln zł z produkującą zestawy Patriot korporacją Raytheon i producentem głównego pocisku tego systemu - koncernem Lockheed Martin w związku z pierwszym z dwóch zakładanych etapów dostaw. Umowy mają obowiązywać przez 10 lat.

 

Jak mówił w TVP Info premier Mateusz Morawiecki, jest to najnowsza technologia, którą Amerykanie sprzedają tylko Polsce. - To jest dowód na naszą bliską sojuszniczą solidarność, że Amerykanie ufają Polsce; że jesteśmy jednym z najważniejszych sojuszników Stanów Zjednoczonych w tej części świata - powiedział. Dodał, że "jednocześnie będziemy mieli możliwość rozwoju niektórych elementów tego systemu, serwisowania, nadzoru nad tym systemem".

 

"Umowa jest bardzo dobrze wynegocjowana"

 

Szef rządu podkreślił, że umowa, jaką Polska podpisze w tej sprawie w środę jest "bardzo dobrze wynegocjowana". - Po pierwsze dlatego, że jest to korzystny kontrakt zakupu, ale również dlatego, że w ślad za tym kontraktem idzie tzw. umowa offsetowa, czyli powiększenie zdolności produkcyjnych polskich zakładów - zaznaczył. Według premiera umowa offsetowa da Polsce możliwość na "wypracowanie nowych rozwiązań militarnych we współpracy z USA".

 

Zaznaczył, że specjaliści, którzy negocjowali umowę offsetową dotyczącą systemu Patriot "na pewno skorzystali z lekcji z przeszłości" w sprawie umowy offsetowej związanej z zakupem myśliwców F16. Jak zaznaczył, "wynegocjowali kontrakt, który jest dla Polski bardzo dobry, ponieważ znaczące elementy tego systemu będą mogły być rozwijane w Polsce". Dodał, że "to jest bardzo dobra umowa zarówno o zakupie sprzętu wojskowego, jak i o rozwijaniu tego sprzętu wojskowego na terytorium Polski".

 

"Dzięki systemowi polskie niebo będzie bezpieczniejsze"

 

- Zależy mi na tym, żeby modernizacja armii prowadziła jednocześnie do ponownego uprzemysłowienia Polski, ale w taki sposób, żeby to był przemysł XXI wieku, a więc najnowsze technologie satelitarne, radarowe, w których Polska cieszy się zresztą uznaniem międzynarodowym. To jest umowa, która będzie obejmowała właśnie taki zakres - zaznaczył premier.

 

- Cały ten kontrakt dotyczy również produkcji wysoce zaawansowanych elementów w zakresie oprogramowania, ale także produkcji tych twardych, fizycznych elementów uzbrojenia - mówił Morawiecki. 

 

Premier zaznaczył, że dzięki systemowi Patriot polskie niebo będzie bezpieczniejsze. Jak zaznaczył, system Patriot to system obrony przeciwlotniczej, przeciwrakietowej średniego zasięgu, który ma być zintegrowany z systemem krótkiego zasięgu Narew. - Oba te systemy będą ze sobą bardzo dobrze zintegrowane - zapewnił.

 

"Chcemy przyjaznych stosunków ze wszystkimi sąsiadami, również z Rosją"

 

Szef rządu był pytany, czy sprowadzenie do Polski systemu Patriot może zaognić stosunki na linii Moskwa-Warszawa.

 

- Chcemy jak najbardziej przyjaznych stosunków ze wszystkimi sąsiadami, również z Rosją. Ale oczywiście nie jesteśmy naiwni, jesteśmy realistami i te przyjazne stosunki w przyszłości najlepiej, jak byłyby wzmocnione przez naszą siłę militarną i poprzez solidarność Sojuszu Transatlantyckiego - mówił premier.

 

Zaznaczył także, w kontrakcie na zakup systemu Patriot "niezwykle ważne jest, że pokazujemy współpracę i solidarność pomiędzy poszczególnymi krajami, ale również w taki sposób, że współpraca przy produkcji będzie się odbywać z udziałem polskiego przemysłu.

 

"Rosjanie mogą zrobić w każdej chwili najróżniejsze rzeczy"

 

Morawiecki pytany był również, czy rząd nie obawia się, iż w odpowiedzi na Patrioty, Rosjanie sprowadzą do Obwodu Kaliningradzkiego broń masowego rażenia.

 

- Rosjanie mogą zrobić w każdej chwili najróżniejsze rzeczy, ponieważ są obecni bardzo blisko naszych granic, co nie znaczy, że my mamy być bezbronni. Wręcz przeciwnie - stwierdził premier.

 

"Współpraca między Polską a USA jest na najwyższym poziomie"

 

Podkreślił, że kontrakt na system Patriot dowodzi tego, iż współpraca pomiędzy Polską a USA - zarówno wojskowa, jak i polityczna - jest na najwyższym poziomie, a Stany Zjednoczone ufają Polsce, jak mało któremu krajowi na świecie.

 

 

- Nasze państwo udowodniło na wielu frontach, że jesteśmy wypróbowanym sojusznikiem, Stany Zjednoczone to wiedzą - mówił.

 

- Jesteśmy pierwszym krajem, który będzie miał najnowsze elementy tego systemu, elementy radarowe, które będą służyły rozpoznawaniu pola walki. Żaden inny kraj nie będzie miał dostępu do tej technologii, do której my mamy. To wyraz ogromnego zaufania, również do naszych kompetencji produkcyjnych, inżynierskich, informatycznych i dzięki temu na pewno będziemy za parę lat jeszcze bliższym krajem partnerskim dla USA - wskazywał szef rządu.

 

 

Jak dodał, cena, jak w przypadku każdego zakupu, odgrywała rolę, ale "niepierwszorzędną".

 

PAP

mic/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie