Kownacki: nie wycofujemy się z zakupu Patriotów

Polska
Kownacki: nie wycofujemy się z zakupu Patriotów
PAP/Paweł Supernak

- Dostaliśmy zapewnienie Kongresu USA, że pierwszy etap sprzedaży pocisków Patriot nie będzie kosztował więcej niż 10,5 mld zł. Nie wycofujemy się z zakupu tego systemu - zapewnił w piątek w Sejmie wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki.

W piątek w Sejmie poseł Unii Europejskich Demokratów Michał Kamiński zapytał wiceszefa MON, czy Polska posiada środki finansowe na zakup amerykańskiego systemu rakietowego Patriot.

 

Podległa Pentagonowi Agencja Współpracy Bezpieczeństwa Obronnego (DSCA) notyfikowała w ubiegłym miesiącu Kongresowi USA potencjalną sprzedaż Polsce pocisków Patriot wraz z wyposażeniem pomocniczym za łączną kwotę 10,5 mld dolarów (37 mld złotych). Jest to o 7 mld złotych więcej niż kwota, jaką Polska zamierza przeznaczyć łącznie na swą obronę przeciwrakietową.

 

Kownacki poinformował, że resort obrony dostał zapewnienie od strony amerykańskiej, że kwota sprzedaży Patriotów nie przekroczy 10,5 mld zł. - To oczywiste, że strona polska nie wycofuje się z zakupu tego systemu - zapewnił.

 

"To naturalne", że kwota zaproponowana przez Kongres jest wysoka

 

Wiceminister zwrócił uwagę, że w takich negocjacjach jest naturalne, że kwota zaproponowana przez Kongres jest dużo większa niż akceptowana przez nas. Dodał, że rząd stara się zrobić wszystko, żeby zagwarantować Polsce jak najlepszy kontrakt i cenę.

 

Kownacki wyraził nadzieję, że posłowie opozycji wesprą MON w negocjacjach ze stroną amerykańską.

 

W czwartek Bartosz Kownacki powiedział, że zaproponowana Polsce cena za system antyrakietowy Patriot jest nie do przyjęcia. Dodał, że wysoki koszt był dla Polski niespodzianką.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie