Kolejne kraje odpowiadają w związku ze sprawą Skripala

Świat
Kolejne kraje odpowiadają w związku ze sprawą Skripala
PAP/EPA/Lukas Coch

Australia wydali dwóch rosyjskich dyplomatów w odpowiedzi na próbę otrucia byłego pułkownika rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU i brytyjskiego agenta Siergieja Skripala, do której doszło na terytorium Wielkiej Brytanii - podał Reuters we wtorek. Wcześniej o zawieszeniu stosunków bilateralnych z Rosją poinformował minister spraw zagranicznych Islandii.

Premier Australii Malcolm Turnbull powiedział we wtorek, że "dwóch rosyjskich dyplomatów zidentyfikowanych jako niezgłoszeni oficerowie wywiadu zostanie wydalonych przez rząd australijski za działania niezgodne z ich statusem, zgodnie z Konwencjami Wiedeńskimi".

 

Z kolei minister spraw zagranicznych Islandii powiedział, że dwustronne kontakty na wysokim szczeblu z Rosją zostają zawieszone w akcie solidarności z Wielką Brytanią i innymi krajami, które nałożyły sankcje dyplomatyczne na Moskwę.

 

Otrucie Nowiczokiem

 

Skripal oraz towarzysząca mu córka Julia 4 marca trafili do szpitala w stanie krytycznym, gdy stracili przytomność w Salisbury. W toku śledztwa, prowadzonego z udziałem m.in. policyjnych sił antyterrorystycznych i wojskowych ekspertów ds. broni chemicznej, odkryto, że do próby otrucia Skripala i jego córki wykorzystano produkowaną w Rosji broń chemiczną typu Nowiczok.

 

16 krajów UE, Ukraina, Stany Zjednoczone, Kanada, Albania i Norwegia wydalają rosyjskich dyplomatów. O tym korespondentka Polsat News z Brukseli Dorota Bawołek.

 

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie