Pomarańczowy śnieg spadł w Europie. Niezwykłe zdjęcia

Świat

Niezwykłego zjawiska mogły doświadczyć osoby przebywające w m.in. w Rosji, Bułgarii, Ukrainie i Rumunii. Zamiast białego śniegu, ulice i trasy narciarskie pokrył śnieg barwy pomarańczowej. Meteorolodzy tłumaczą, że stało się tak wskutek przeniknięcia piasku z Sahary do atmosfery. Zdjęcia ze wschodnich stoków cieszą się ogromną popularnością w mediach społecznościowych.

Meteorolodzy tłumaczą, że przeniknięcie piasku do atmosfery, było możliwe dzięki intensywnym burzom piaskowym w Północnej Afryce. Jak podają do podobnych zjawisk dochodzi średnio raz na pięć lat.

 

 

A post shared by Alina Smurygina (@sinyaya_ptiza) on

 

Skażenie albo piasek

 

- Pył i piasek są wzbijane do atmosfery przez intensywne burze piaskowe w Afryce - powiedział "Independent" przedstawiciel serwisu meteorologicznego Met Office, Steven Kates. Przekonywał, że skoro piasek się wzniósł to "musiał w końcu opaść". - Kiedy pada deszcz lub śnieg to "zabiera ze sobą" to, co jest w atmosferze, w tym przypadku był to śnieg.

 

 

Rosyjscy eksperci ds. środowiska nie wykluczają jednak, że za nietypową barwę śniegu może odpowiadać skażenie chemiczne. Pobrane próbki zawierały duże ilości żelaza, kwasów i azotanów.

 

BBC, Independent


Zdjęcia: AP

bas/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie