Lawinowo rośnie zainteresowanie językiem sąsiada zza Odry. Za chlebem z Polski do Niemiec

Biznes
Lawinowo rośnie zainteresowanie językiem sąsiada zza Odry. Za chlebem z Polski do Niemiec
Pxhere

Lekarze, pielęgniarki, opiekunki osób starszych, a także ślusarze, mechanicy, monterzy, cieśle szalunkowi i programiści maszyn - wszyscy uczą się języka niemieckiego. Instytut Goethego policzył, że w 2017 r. języka sąsiadów zza Odry uczyło się ponad 2,5 mln Polaków. Jednym z powodów jest perspektywa Brexitu, która zwiększa zainteresowanie emigracją zarobkową Polaków na zachód.

Niemcy są w Unii Europejskiej krajem nie tylko silnym gospodarczo, ale są także głównym partnerem Polski w biznesie. W Polsce działa obecnie około kilkunastu tysięcy niemieckich firm. Nic dziwnego, że dla wielu osób znajomość niemieckiego, obok języka angielskiego, stanowi dużą wartość dodaną na rynku pracy. Według badań Instytutu Goethego w 2016 r. języka niemieckiego uczyło się ponad 2,3 mln Polaków. Rok później zainteresowanie certyfikatem językowym niemieckiego instytutu kultury wzrosło o 20 procent.

 

Niemieckiego uczą się uchodźcy i Polacy 

 

Tendencję wzrostową potwierdzają szkoły językowe oferujące naukę niemieckiego w Polsce m.in. Szkoła Języka Niemieckiego Structura z Katowic czy szkoły językowe z polsko-niemieckiego pogranicza, np. ze Zgorzelca i Goerlitz.

  

Listy oczekujących na kursy niemieckiego są bardzo długie - poinformowała "Deutsche Welle" wicedyrektor Uniwersytetu Ludowego (Volkshochschule) w Goerlitz Marion Seifert. Utrzymujący się od ponad roku boom na naukę tego języka szefowa ośrodka tłumaczy rosnącym napływem Polaków szukających zatrudnienia w Niemczech.

 

Z danych Volkshochschule za 2017 r. wynika, że z kursów skorzystało ogółem 1787 osób. Polacy są - obok uchodźców - najliczniejszą grupą zainteresowanych.

 

Nauka z myślą o pracy to dziś główny powód, dla którego Polacy wybierają niemiecki. Zdaniem Mateusza Śleziońskiego ze Szkoły Języka Niemieckiego Structura w Katowicach, wyraźny boom na niemiecki nie powinien dziwić. Ślezioński dodał, że Polacy wiedzą, że znając chociażby podstawy niemieckiego, mają większe szanse na lepiej płatną pracę i na lepszych stanowiskach.  

 

"Polacy sobie wszędzie poradzą"

 

Niemieckiego w katowickiej szkole uczą się przede wszystkim lekarze, pielęgniarki, opiekunki osób starszych. Nie brakuje też fachowców, głównie ślusarzy, mechaników, monterów, cieśli szalunkowych czy programistów maszyn.

 

Polacy dobrze orientują się w aktualnej sytuacji na niemieckim rynku pracy, na którym permanentnie brakuje wykwalifikowanej siły roboczej.

 

Edward i Karolina, młode małżeństwo ze Zgorzelca, dopatrzyło się w tym szansy dla siebie. Oboje ukończyli w Volkshochschule w Goerlitz kurs na poziomie komunikatywnym B1 i są teraz krótko przed egzaminem końcowym kursu integracyjnego. Do nauki niemieckiego skłoniła ich bliskość granicy. Od trzech lat Polacy mieszkają w Goerlitz, dzieci chodzą tam do niemieckiej szkoły, a pani Karolina pracuje już jako fryzjerka.

 

- Niemiecki jest podstawą, żeby nawiązać kontakt z klientem, w ogóle znaleźć pracę - mówi Polka. Jej zdaniem "Polacy sobie wszędzie poradzą".

 

Firmy w Saksonii wysyłają pracowników na kursy

 

Według danych Saksońskiego Urzędu Pracy w tym landzie zatrudnionych jest obecnie 13,3 tys. Polaków. Duża część (4,9 tys.) pracuje w pobliżu granicy w powiatach Goerlitz i Bautzen (Budziszyn). Około 1,8 tys. znalazło pracę w Dreźnie. Prawie jedna trzecia Polaków w Saksonii zatrudniana jest przez agencje pracy tymczasowej w transporcie, gospodarce magazynowej, w zakładach przemysłowych oraz w budownictwie.

 

Niektóre z tych firm, jak informuje Marion Seifert, wiceszefowa Volkshochschule w Goerlitz, zgłaszają polskich pracowników na intensywne kursy języka niemieckiego na poziomie podstawowym, by jak najszybciej opanowali język. Szkoła prowadzi aktualnie siedem kursów językowych dla pracowników firm. Wszystkie miejsca są na nich zajęte. Do ostatniego miejsca jest zajętych także 19 kursów niemieckiego w godzinach popołudniowych oraz 5 intensywnych kursów odbywających się przed południem.

 

Deutsche Welle

grz/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie