Projekt PiS dotyczący zmian w Sądzie Najwyższym oraz w ustawie o ustroju sądów

Polska
Projekt PiS dotyczący zmian w Sądzie Najwyższym oraz w ustawie o ustroju sądów
Polsat News

Wprowadzenie dwustopniowych konsultacji w sprawie odwołania prezesa lub wiceprezesa Sądu Najwyższego proponuje projekt PiS dotyczący zmian w ustawach o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym. Został opublikowany w piątek na stronie Sejmu. Minister sprawiedliwości ma w tej sprawie zasięgać opinii kolegium sądu, a gdy to wypowie się negatywnie - ma zwrócić się do Krajowej Rady Sądownictwa.

Dwustopniową procedurę konsultacji przy odwołaniu prezesa lub wiceprezesa sądu - przewiduje projekt PiS dotyczący zmian w ustawach o ustroju sądów powszechnych i o Sądzie Najwyższym. Według projektu, minister sprawiedliwości najpierw zasięga opinii kolegium sądu, a jeżeli ta jest negatywna - zwraca się do KRS.

 

Z kolei Krajowa Rada Sądownictwa będzie mogła większością dwóch trzecich głosów odmówić zgody na odwołanie prezesa sądu - co jest wiążące dla ministra. Jeśli KRS nie zajmie stanowiska w tej sprawie w terminie 30 dni, to - jak dodano w przepisie - brak tego stanowiska nie będzie stał na przeszkodzie odwołaniu prezesa sądu przez ministra.

 

Opublikowany w piątek na stronie sejmowej projekt noweli zakłada też zrównanie wieku przejścia w stan spoczynku sędziów obojga płci - na emeryturę przechodziliby oni w wieku 65 lat. Jednocześnie pozostawiona została kobietom-sędziom możliwość przejścia w stan spoczynku w wieku 60 lat.

 

Propozycja PiS zakłada także przyznanie prezydentowi kompetencji do mianowania asesorów. Dotychczas ma je minister sprawiedliwości

 

Prezydent ma uzyskać również uprawnienie do wyrażania zgody na dalsze orzekanie przez sędziego po osiągnięciu przez niego wieku 65 lat.

 

PAP

 

dk/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie