PiS chce opublikować trzy niepublikowane dotąd orzeczenia TK, ale z zastrzeżeniami

Polska
PiS chce opublikować trzy niepublikowane dotąd orzeczenia TK, ale z zastrzeżeniami
Polsat News

- Opublikowanie trzech orzeczeń wydanych z naruszeniem prawa przez Trybunał Konstytucyjny przewiduje złożony w czwartek w Sejmie projekt PiS nowelizacji przepisów ustaw o organizacji TK i statusu jego sędziów - poinformował poseł PiS Marek Ast. - Do tego nie potrzeba ustawy. Konstytucja jasno stanowi, że niezwłocznie mają być opublikowanie wszystkie orzeczenia TK - zauważył poseł PO Borys Budka.

- Główne założenie (projektu) jest takie, żeby opublikować dotychczas niepublikowane orzeczenia wydane z naruszeniem prawa przez Trybunał Konstytucyjny. Te trzy, których domagała się opozycja, ze strony KE też był taki postulat - powiedział poseł Ast, który jest przedstawicielem wnioskodawców.

 

Zdecydowaliśmy się na taką nowelizację, by zakończyć spór i te bezzasadne oskarżenia, że orzeczenia nie są publikowane - dodał. 

 

Jak zaznaczył, "ta publikacja nastąpi z zastrzeżeniami, w jakich okolicznościach te orzeczenia były wydane, i że z naruszeniem prawa".

 

"Ta publikacja nie będzie miała jakiegokolwiek znaczenia"

 

Zapowiedział też, że po wejściu w życie noweli "błyskawicznie" orzeczenia te zostaną opublikowane w odpowiednich dziennikach urzędowych.

 

- Z punktu widzenia formalno-prawnego ta publikacja nie będzie miała jakiegokolwiek znaczenia. Natomiast dla zaspokojenia oczekiwań ze strony KE podjęliśmy taką decyzję, która - mam nadzieję - zakończy spór wokół publikacji. To gest z naszej strony - dodał.

 

Borys Budka ocenił, że działania PiS, "to przykład kolejnych absurdów wykonaniu PiS-u. - To tak, jakby posłowie PiS do uwierzenia, że Ziemia jest okrągła potrzebowali specjalnej ustawy. Konstytucja jasno stanowi, że niezwłocznie mają być opublikowanie wszystkie orzeczenia TK - przekazał. 

 

"Nic nie dały kłamstwa i manipulacje zawarte w białej księdze"

 

W jego ocenie, PiS pokazuje, że poniósł "totalną porażkę na arenie międzynarodowej" oraz  że "nic nie dały kłamstwa i manipulacje zawarte w białej księdze, którą premier Morawiecki przedstawił w UE".

 

- Dlatego teraz w sposób chaotyczny proponuje się gmeranie w polskim prawie. Teraz dowiadujemy się, że PiS jednak opublikuje zaległe orzeczenia Trybunału. Byłby to krok w dobrym kierunku, gdyby nie to, że dla PiS potrzeba jest do tego ustawa. Nic bardziej błędnego. Premier Morawiecki ma konstytucyjny obowiązek, by jeszcze dziś opublikować wszystkie zaległe orzeczenia TK - przekazał poseł PO. 

 

Dodał, że oczekuje zaprzysiężenia "trzech legalnie wybranych w 2012 r. sędziów TK, wyrzucenia tzw. dublerów" oraz wycofania się ze zmian w KRS.  

 

PAP, polsatnews.pl

 

PAP

nro/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie