Juncker pozytywnie o propozycjach zmian ustaw zaproponowanych przez PiS

Polska
Juncker pozytywnie o propozycjach zmian ustaw zaproponowanych przez PiS
PAP/EPA/Julien Warnand

Szef Komisji Europejskiej Jean Claude Juncker powiedział w piątek, odnosząc się do zaproponowanych przez PiS zmian dotyczących Sądu Najwyższego, KRS i Trybunału Konstytucyjnego, że obserwuje inicjatywy podjęte przez część polskiego parlamentu "z najwyższą sympatią". Pytany, czy może być to przełom w konflikcie polskich władz i Komisji Europejskiej dotyczącym praworządności, odparł: "Zobaczymy".

Komisja Europejska w czwartek odnotowała zapowiedź złożenia poprawek do ustaw sądowych w Polsce. Wysokiej rangi źródło w Komisji powiedziało w piątek, że jej eksperci już czytają projekty ustaw, które zostały złożone w polskim Sejmie.

 

- Z tego, co słyszę od moich ludzi, niektóre problemy są rozwiązane - podkreślił urzędnik. Zastrzegł jednak, że Komisja będzie czekać, aż propozycje staną się prawem.

 

Zmiany w ustawach

 

PiS przygotowało projekt dotyczący zmian w ustawach o ustroju sądów powszechnych i o Sądzie Najwyższym oraz projekt nowelizacji przepisów ustaw o organizacji Trybunału Konstytucyjnego i statusie jego sędziów.

 

Projekt nowelizacji ustaw o ustroju sądów powszechnych oraz o Sądzie Najwyższym przewiduje, że minister sprawiedliwości nie będzie mógł podjąć decyzji o odwołaniu prezesa lub wiceprezesa sądu bez opinii kolegium sądu oraz Krajowej Rady Sądownictwa. W projekcie PiS zaproponowano też zrównanie wieku przechodzenia w stan spoczynku sędziów dla kobiet i mężczyzn do 65 lat.

 

Z kolei projekt nowelizacji przepisów ustaw o organizacji Trybunału Konstytucyjnego i statusie jego sędziów przewiduje opublikowanie trzech dotychczas niepublikowanych orzeczeń wydanych z naruszeniem prawa przez TK.

 

Trzy miesiące dla Polski na wprowadzenie zmian

 

Komisja Europejska, podejmując w grudniu decyzje o uruchomieniu wobec Polski procedury z art. 7 Traktatu o UE, dała Polsce trzy miesiące na wprowadzenie w życie rekomendacji dotyczących praworządności. Dotyczyły one m.in. zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym, w tym niestosowania zapisu o obniżonym wieku emerytalnym wobec obecnych sędziów.

 

Komisja domagała się też zmiany w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa. Chciała, by nie przerywano kadencji sędziów członków Rady oraz by zapewniono, by nowy system gwarantował wybór sędziów członków przez przedstawicieli środowiska sędziowskiego. Inna z rekomendacji dotyczyła przywrócenia niezależności i legitymacji Trybunału Konstytucyjnego przez zapewnienie, aby prezes i wiceprezes byli wybierani zgodnie z prawem oraz aby wyroki Trybunału były publikowane i w całości wykonywane. KE zapowiadała możliwość wycofania art. 7, jeśli polskie władze spełnią jej postulaty.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie