Szymański pokazał w Brukseli "białą księgę" ws. reformy sądownictwa w Polsce

Świat

- Oczekujemy, że państwa członkowskie bardzo uważnie przyjrzą się tej sytuacji i podejmą własną ocenę - powiedział minister ds. europejskich Konrad Szymański, prezentując w piątek w Brukseli "białą księgę" o zmianach w polskim wymiarze sprawiedliwości. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Komisji Europejskiej, sekretariatu Rady Unii Europejskiej i państw wspólnoty.

Zapytany, czy ma wrażenie, że przekonał przedstawicieli państw członkowskich UE do zdania polskiego rządu, Szymański odparł: - Jest dzisiaj w UE bardzo duża grupa państw, która chciałaby polubownego, niekonfrontacyjnego załatwienia tej sprawy. Chciałaby uniknięcia głosowania.

 

Jak dodał, ma wrażenie, że oczekiwania tych państw co do tego, "w jaki sposób wyjść z tej sytuacji, w jaki sposób uformować kompromis, nie idą tak daleko, jak przynajmniej te pisemne oczekiwania Komisji Europejskiej".

 

- Bardzo wiele zależy od tego, jak finalnie będzie odbierana "biała księga", w jaki sposób będą też oceniane procesy polityczne w Polsce - podkreślił.

 

Głosowanie - "scenariusz gorszy dla samej UE"


- Jesteśmy gotowi na scenariusz ostrzejszy, zakładający głosowanie, ale podzielamy przekonanie wielu państw, że taki scenariusz jest gorszy dla samej UE - zauważył minister.      

 

 

 

W ubiegłym tygodniu szef polskiego rządu przekazał "białą księgę" szefowi Komisji Europejskiej Jean-Claude'owi Junckerowi i wiceszefowi Komisji Europejskiej Fransowi Timmermansowi. Dokument ma objaśniać na czym polegają zmiany w polskim systemie sprawiedliwości i przekonać unijnych urzędników i zagranicznych ekspertów, że są zgodne z europejskimi standardami.

 

polsatnews.pl

grz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie