Aleksander Doba na okładce "The New York Times Magazine". "Materiał nawet mnie zaskoczył"

Kultura
Aleksander Doba na okładce "The New York Times Magazine". "Materiał nawet mnie zaskoczył"
Facebooik/OloDoba

Polak światową sensacją: "Dlaczego ten mężczyzna przepłynął kajakiem Atlantyk trzy razy?" - pyta Elizabeth Weil w tytule obszernego tekstu, który jest podsumowaniem rozmów dziennikarki z podróżnikiem z Polic. "Było warto - powstał materiał, który nawet mnie zaskoczył - Elizabeth napisała o wielu »smaczkach« z mojej przeszłości" - podkreślił na Facebooku Aleksander Doba.

Autorka opisuje historię 71-letniego Doby - od dzieciństwa spędzonego w Swarzędzu, przez pierwsze doświadczenia z kajakiem, po przygody na otwartych wodach.

 

Katorga - "egzystencjalny dreszczyk emocji"


Na początku tekstu Weil podkreśliła, że wyprawa kajakiem w daleką oceaniczną podróż to absurd. "Prawdziwa katorga" - przyznał Doba. Jak wyjaśniła autorka, "katorga" to polskie określenie ciężkiej, przymusowej pracy na Syberii.


Ale Doba zaznaczył, że dla niego to określenie nie oznacza rzeczy, których nie chce robić, a narzucenie sobie samodyscypliny, która daje mu "egzystencjalny dreszczyk emocji".


"Nie chcę być małym, szarym człowiekiem" - powiedział dziennikarce.

 


"Jestem Polakiem. Wiosłuję, kiedy chcę"


Polski podróżnik opowiedział o tym, jak wyglądały jego podróże przez ocean.


"Pogoda była obrzydliwa - wilgotna i gorąca. Doba próbował spać w ciągu dnia, ale nie mógł, więc próbował wiosłować i prawie dostał udaru słonecznego. Nie trzymał harmonogramu. - Nie jestem Niemcem, wiosłującym zawsze od 9:00 rano - wyjaśnił. - Jestem Polakiem. Wiosłuję, kiedy chcę - dodał".


O życiu z Dobą opowiada także jego żona.


Artykuł ukaże się w niedzielę w NYT Magazine, który wydawany jest w USA w nakładzie ponad 1,5 mln egzemplarzy. Można go także przeczytać w internecie.

 

nytimes.com, polsatnews.pl

prz/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie