"Wstyd i hańba panie wojewodo, wstyd i hańba PiS-ie". PSL apeluje o dymisję wojewody mazowieckiego

Polska

- Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera nie wyraził zgody na zorganizowanie na placu Piłsudskiego uroczystych obchodów Dnia Strażaka 4 maja; to wstyd i hańba, apelujemy do premiera o dymisję wojewody - oświadczył w czwartek prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Stronnictwo zaapelowało też do prezydenta Andrzeja Dudy, aby "stanął w obronie" strażaków.

Stronnictwo zaapelowało też do prezydenta Andrzeja Dudy, aby "stanął w obronie" strażaków.

 

Prezes PSL poinformował w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie, że wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera nie wyraził zgody na zorganizowanie na placu Piłsudskiego w Warszawie uroczystych obchodów Dnia Strażaka 4 maja 2018 r. Jak zauważył, wojewoda nie podał powodu swojej decyzji.

 

- Wstyd i hańba panie wojewodo, wstyd i hańba PiS-ie - oświadczył Kosiniak-Kamysz. Zarzucił obozowi rządzącemu, że chce "zniszczyć największą organizację pozarządową, która cieszy się niezwykłym uznaniem, szacunkiem milionów naszych rodaków". Jego zdaniem, PiS "niszczy wspólnotę narodową".

 

"Gdzie oni mają pójść?"

 

- To jest naprawdę niedopuszczalne, co się dzisiaj dzieje. W stulecie niepodległości, chęć uhonorowania straży, które działają od 100 lat na ziemiach polskich, budowały wolną Polskę przez pokolenia. Wy dzisiaj im zabraniacie organizować obchody Dnia Strażaka? Co to ma znaczyć? Co to jest za Polska dzisiaj? Gdzie oni mają pójść? Nie mogą złożyć kwiatów przed Grobem Nieznanego Żołnierza? Nie mogą wręczyć odznaczeń? - pytał Kosiniak-Kamysz.

 

Szef ludowców zażądał od premiera dymisji wojewody mazowieckiego - jeśli jego decyzja ws. organizacji Dnia Strażaka nie zostanie "natychmiast" zmieniona.

 

"Mówi pan, że to rok wspólnego świętowania"

 

- Mamy też wniosek i apel do pana prezydenta. Panie prezydencie powołała pan Komitet Obchodów 100-lecia Niepodległości, mówi pan o tym, że to jest rok wspólnego świętowania. Proszę stanąć w obronie strażaków ochotników, Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, (w obronie) możliwości świętowania dnia św. Floriana - zaznaczył Kosiniak-Kamysz. Według niego, jeśli "tego nie będzie, to jest to gigantyczne rozczarowanie" dla strażaków, którzy głosowali na Andrzeja Dudę.

 

- Musi pan stanąć w obronie strażaków i doprowadzić do tych obchodów 4 maja - podkreślił prezes PSL.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie