Wojewoda z PiS blokuje święto strażaków-ochotników na Placu Piłsudskiego. W PSL oburzenie

Polska
Wojewoda z PiS blokuje święto strażaków-ochotników na Placu Piłsudskiego. W PSL oburzenie
Twitter.com

Oburzenie w PSL. Mazowiecki Urząd Wojewódzki, który przejął od Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy zarządzanie Placem Piłsudskiego, nie wydał zgody na święto strażackie. W Dzień Strażaka 4 maja Związek Ochotniczych Straży Pożarnych chciał wręczyć odznaczenia i uhonorować jednostki, które mają 100 i więcej lat. Były prezes PSL i były wicepremier Janusz Piechociński napisał wprost: "PiS przegina?".

Dyrektor zarządu wykonawczego Ochotniczych Straży Pożarnych poprosił Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie o wydanie zgody na organizację uroczystości Dnia Strażaka na Placu Piłsudskiego. Święto przypada 4 maja.

 

Wiesław Golański poinformował, że w czasie obchodów zaplanowano m.in. wręczenie odznaczeń i uhonorowanie Ochotniczych Straży Pożarnych, które mają 100 i więcej lat.

 

Odpowiedź datowaną na 19 marca wysłał dyrektor generalny urzędu wojewódzkiego Jarosław Szajner. "Informuję, że nie wyrażam zgody na zorganizowanie powyższych obchodów na Placu Marszałka Piłsudskiego".

 

 

"19 marca Dyrektor Generalny UW w Warszawie nie zgodził się w imieniu Wojewody Mazowieckiego na zorganizowanie na Placu Piłsudskiego uroczystych obchodów Dnia Strażaka w dniu 4 maja 2018 , połączonych z wręczeniem odznaczeń i uhonorowań dla OSP mających 100 lat i więcej" - napisał Janusz Piechociński.

 

 

"PiS przegina?" - napisał na Twitterze Janusz Piechociński, były wicepremier, a także były prezes PSL, obecnie polityk tej partii.

 

 

Prezesem Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP jest Waldemar Pawlak, były premier, wicepremier i poseł PSL oraz jego były prezes, który obecnie pełni funkcję członka Rady Naczelnej tej partii. Zaś same Ochotnicze Straże Pożarne są ważnym elementem w programie PSL, które proponuje m.in. badania lekarskie dla strażaków finansowane z NFZ, finansowanie mundurów, niższy podatek VAT na sprzęt gaśniczy, zwolnienie z podatku zbiórek na OSP i budowę nowych oraz remonty istniejących remiz w ramach ogólnopolskiej akcji samorządowej.

 

Informację jako pierwszy podał dziennikarz Radia ZET Mariusz Gierszewski.

 

 

Międzynarodowy Dzień Strażaka obchodzony jest 4 maja, gdy w kościele katolickim wspominany jest św. Florian, patron m.in. pożarników. Od 2003 roku jest to święto zawodowe ustanowione przez Sejm.

 

polsatnews.pl, Radio ZET

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie