Rafalska: ponad 60 proc. korzystających z 500+ mieszka na wsi

Polska

- Ponad 60 proc. rodzin, które korzystają z programu 500+, mieszka na wsiach, dlatego można uznać, że program ma charakter niwelujący nierówności dochodowe w różnych regionach Polski - oświadczyła w czwartek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Resort podsumował dwa lata funkcjonowania programu 500+, nieopodatkowanego wsparcia na każde drugie i kolejne dziecko.

Rafalska powiedziała, że przeszło jedna trzecia rodzin, które korzystają z programu 500+, zamieszkuje gminy wiejskie, a co czwarta rodzina - gminę wiejsko-miejską.

 

- Dla rodzin żyjących w tych gminach trafiło odpowiednio 33,5 proc. i 24,6 proc., a więc dla gmin wiejskich i dla gmin wiejsko-miejskich trafiło ponad 60 proc. wszystkich środków z programu 500+ - dodała.

 

- Ze względu na to, że duży odsetek środków z programu 500 plus+ trafia na wieś do rodzin uboższych, można uznać, że to świadczenie ma charakter niwelujący nierówności dochodowe w różnych regionach Polski - powiedziała Rafalska.

 

Rodziny z dwojgiem dzieci to 62 proc. korzystających z programu

 

- Z programu korzysta 2 mln 400 tys. rodzin, ponad 3 mln 600 tys. dzieci. Największy udział wśród rodzin objętych wsparciem mają rodziny z dwójką dzieci. Ich odsetek wynosi 62 proc. w ogólnej strukturze rodzin korzystających i w praktyce stanowi to 1,5 mln rodzin - powiedziała minister.

 

Rafalska podała, że z programu korzysta ponad 536 tys. rodzin z jednym dzieckiem, spełniających kryterium dochodowe, co stanowi 23 proc. pobierających świadczenie. - Udział rodzin z co najmniej trójką dzieci to 15 proc. - ok. 364 tys. rodzin - przekazała minister

 

Program "Rodzina 500+" to nieopodatkowane 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, bez dodatkowych warunków. Rodziny o niskich dochodach otrzymają wsparcie także na pierwsze lub jedyne dziecko.

 

Nie patrzymy na 500+ jak na idealne dziecko, widzimy błędy - przyznała Rafalska. O korektach wprowadzonych w kluczowym planie rządu, opowiada w studiu Polsat News Olga Owczarek:

 

 

PAP, polsatnews.pl

 

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie