MSWiA "przesuwa" strażakom z OSP pożarnicze święto. Zamiast w św. Floriana dzień później - w Ireny

Polska
MSWiA "przesuwa" strażakom z OSP pożarnicze święto. Zamiast w św. Floriana dzień później - w Ireny
PAP/Jan Dzban
Na zdjęciu: prezydent Andrzej Duda odwiedził we wtorek strażaków ochotników z OSP w Rytlu. Latem ubiegłego roku uczestniuczyli oni w dramatycznej akcji ratunkowej po gwałtownej nawałnicy, która przeszła nad województwem Pomorskim.

Resort spraw wewnętrznych wyjaśnił, że odmowa organizacji obchodów Dnia Strażaka przesłana do Związku Ochotniczych Straży Pożarnych wynikała z "kwestii organizacyjnych". 4 maja na Placu Piłsudskiego świętować będą bowiem strażacy zawodowi. Strażacy ochotnicy mogą się jednak przyłączyć. "To wspólne święto PSP i OSP" - twierdzi ministerstwo, ale sugeruje, aby swoje medale OSP rozdało dzień później.

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie, że wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera nie wyraził zgody na zorganizowanie na placu Piłsudskiego w Warszawie uroczystych obchodów Dnia Strażaka 4 maja 2018 r. Jak powiedział, wojewoda nie podał powodu swojej decyzji.

 

"Floriana" zajęli zawodowcy, ochotnikom zostaje "Ireny"

 

"Decyzja wojewody mazowieckiego była spowodowana wyłącznie kwestiami technicznymi związanymi z organizacją w tym czasie na placu Piłsudskiego właśnie centralnych obchodów Dnia Strażaka, a wcześniej Święta Konstytucji 3 Maja" - poinformowało w komunikacie MSWiA. Dodano, że uroczystości odbędą się na placu Piłsudskiego 5 maja.

 

Jednocześnie podano, że szef MSWiA Joachim Brudziński polecił komendantowi głównemu PSP gen. bryg. Leszkowi Suskiemu zaproszenie prezesa Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Waldemara Pawlaka oraz wszystkich strażaków ochotników na centralne obchody Dnia Strażaka. Brudziński ma też w tej sprawie rozmawiać z Pawlakiem.

 

 

"Codziennie funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej i strażacy ochotnicy w całej Polsce pracują ramię w ramię, niosąc pomoc ofiarom pożarów i wypadków. Dzień Strażaka jest zatem wspólnym świętem PSP i OSP. Dlatego zasadnym jest, aby wszyscy strażacy mogli tego dnia świętować razem" - podkreślił resort.

 

Lider PSL żąda dymisji wojewody mazowieckiego

 

Szef ludowców zażądał od premiera dymisji wojewody mazowieckiego, jeśli jego decyzja w sprawie organizacji Dnia Strażaka nie zostanie "natychmiast" zmieniona.

 

 

- Mamy też wniosek i apel do pana prezydenta. Panie prezydencie, powołał pan Komitet Obchodów 100-lecia Niepodległości, mówi pan o tym, że to jest rok wspólnego świętowania. Proszę stanąć w obronie strażaków ochotników, Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, (w obronie) możliwości świętowania dnia św. Floriana - apelował Kosiniak-Kamysz. Według niego, jeśli "tego nie będzie, to jest to gigantyczne rozczarowanie" dla strażaków, którzy głosowali na Andrzeja Dudę.

 

- Musi pan stanąć w obronie strażaków i doprowadzić do tych obchodów 4 maja - stwierdził prezes PSL.

 

 

Międzynarodowy Dzień Strażaka jest obchodzony 4 maja, w dniu wspomnienia w Kościele katolickim św. Floriana. W Polsce oficjalne święto strażaków zostało ustanowione przez Sejm w 2002 r.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie