6-latka nudziła się podczas meczu. Grzebiąc w ziemi znalazła skamielinę sprzed 65 mln lat

Świat
6-latka nudziła się podczas meczu. Grzebiąc w ziemi znalazła skamielinę sprzed 65 mln lat
WikimediaCommons/Dlloyd/CC BY-SA 3.0

Sześcioletnia Naomi Vaughan nie była zainteresowana meczem piłki nożnej, w której brała udział jej siostra, więc postanowiła znaleźć sobie lepsze zajęcie. W ziemi odkryła skamielinę sprzed 65 mln lat.

Mieszkanka stanu Oregon była znudzona meczem. Zeszła z trybun i poszła pospacerować w pobliżu boiska. Bawiąc się w ziemi trafiła na mały kamień, który, jak stwierdziła, przypominał jej element naszyjnika z bajki Disneya.

 

6-latka zabrała kamień i zaniosła go rodzicom. Ich również zaintrygowało znalezisko córki, więc postanowili oddać kamień do badań.

 

Dziewczynka znalazła kamień w październiku ubiegłego roku. W marcu naukowcy z Uniwersytetu Oregońskiego ustalili, że to amonit - skamielina sprzed 65 mln lat.

 

Kamień nie został uznany za znaczącą wartość naukową, dlatego też dziewczynka mogła znalezisko zachować dla siebie.

 

 

Skorupa w kształcie spirali

 

Amonity to podgromada wymarłych głowonogów, przeważnie o symetrycznej, płaskospiralnej skorupie. Nieliczne rodzaje miały nietypowe kształty, np. prostej muszli, spirali zwiniętej w pionie, spirali o niestykających się skrętach. Takie formy, nazywane heteromorfami, występowały głównie na początku rozwoju amonitowatych (dewon wczesny i środkowy) oraz w kredzie.

 

Amonitowate to ważne skamieniałości, pozwalające określić wiek skał osadowych, w których są spotykane. Występują w skałach pochodzenia morskiego z okresu od dewonu do końca kredy. 

 

CNN

mr/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie