"Rz": już 40 sędziów odeszło ze stowarzyszenia Iustitia. Pojawił się wzór pisemnej rezygnacji

Polska
"Rz": już 40 sędziów odeszło ze stowarzyszenia Iustitia. Pojawił się wzór pisemnej rezygnacji
Polsat News

Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia (powstało w 1990 r.) jest największym ciałem zrzeszającym sędziów. Liczy ich 3,6 tys. W 2018 r. rezygnacje z członkostwa złożyło ok. 30–40 sędziów. – Część odchodzi, bo uważa, że jako stowarzyszenie mamy jakikolwiek związek z pracami w Ministerstwie Sprawiedliwości – podaje "Rzeczpospolitej" sędzia Tomasz Marczyński, wiceprezes stowarzyszenia.

Władze Iustitii przyznają w wypowiedziach dla "Rz", że powodów odejść jest więcej. Część sędziów uważa, że stowarzyszenie robi zbyt mało w walce z niezawisłością, a inni nie zgadzają się z krytycznym stanowiskiem wobec Ministerstwa Sprawiedliwości.

 

– Exodusu nie ma – zapewnił "Rz" Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia. Przyznał, że w ostatnich dniach jedna osoba zrezygnowała z członkostwa w proteście przeciwko odpowiedzi stowarzyszenia na "Białą Księgę" rządu o reformach w wymiarze sprawiedliwości.

 

Specjalny druk

 

Jak podaje gazeta, pytanie o odejścia pojawia się dziś nie bez powodu. W sędziowskim obiegu znalazł się właśnie wzór pisemnej rezygnacji z członkostwa w SPP Iustitia. Odchodzący piszą w nim m.in. "nie mogę już dłużej akceptować i legitymizować działań Stowarzyszenia godzących w porządek prawny państwa oraz nawołujących do podejmowania zachowań, prowadzących do paraliżu funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości" - czytamy.

 

Zarząd Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" na początku marca złożył wniosek o wykluczenie z członkostwa siedmiu sędziów, którzy kandydują do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. "Udział sędziów w niekonstytucyjnej procedurze powoływania członków KRS, świadczy o braku poszanowania wartości i celów statutowych Stowarzyszenia" - przekazało stowarzyszenie w komunikacie.

 

PAP, polsatnews.pl, Rzeczpospolita

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie