Nicolas Sarkozy wyszedł z aresztu. Śledczy zakończyli przesłuchanie byłego prezydenta Francji

Świat
Nicolas Sarkozy wyszedł z aresztu. Śledczy zakończyli przesłuchanie byłego prezydenta Francji
Wikimedia Commons/Richard Pichet

Policyjni śledczy zakończyli w środę przesłuchanie byłego prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego w związku z podejrzeniem o nielegalne finansowanie kampanii prezydenckiej w 2007 roku. Sarkozy, którego zatrzymano we wtorek, wyszedł z aresztu.

Policja i sędziowie rozważają teraz, czy wszcząć formalne dochodzenie w tej sprawie.

 

Podejrzany o finansowanie kampanii pieniędzmi z Libii

 

Powołując się na lokalne media, EFE podaje, że byłego prezydenta wypuszczono po 25 godzin po zatrzymaniu; był on przetrzymywany na komisariacie policji w Nanterre na zachód od Paryża.

 

Sarkozy jest podejrzewany o nielegalne finansowanie kampanii prezydenckiej z pieniędzy pochodzących z Libii.

 

W 2013 roku wszczęto postępowanie sądowe w sprawie zarzutów, że Sarkozy w kampanii w 2007 roku skorzystał z nielegalnych środków przekazanych przez reżim ówczesnego libijskiego przywódcy Muammara Kadafiego.

 

Sarkozy zaprzecza

 

Sarkozy, który był prezydentem w latach 2007-2012, wielokrotnie zaprzeczał, że otrzymał jakiekolwiek nielegalne fundusze na kampanię, i odrzucał wszelkie zarzuty.

 

Były prezydent został już postawiony przed sądem w odrębnej sprawie dotyczącej finansowania jego nieudanej kampanii reelekcyjnej w 2012 roku, kiedy to został pokonany przez Francois Hollande'a. Sarkozy'emu zarzuca się, że świadomie przekroczył dopuszczalny pułap wydatków na kampanię, wynoszący 22,5 mln euro. Wysokość budżetu na kampanie regulowana jest prawem, aby była ona równa dla kandydatów. Śledztwo, wszczęte w 2014 roku, wykazało istnienie rozbudowanego systemu fałszywych faktur.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie