Merkel: islam jest częścią Niemiec; nie powtórzy się wielki napływ migrantów

Świat
Merkel: islam jest częścią Niemiec; nie powtórzy się wielki napływ migrantów
PAP/EPA/FELIPE TRUEBA

Kanclerz Angela Merkel oświadczyła w środę w Bundestagu, że islam stał się częścią Niemiec. Podkreśliła, że chrześcijańskie korzenie są bezdyskusyjne, ale że "wraz z 4,5 mln mieszkających u nas muzułmanów ich religia, islam, stała się częścią Niemiec". Wygłaszając expose w Bundestagu zapewniła, że nie powtórzy się ogromny napływ migrantów do Niemiec, taki jak w latach 2015 i 2016.

Merkel przyznała, że wielu ma problem z oswojeniem się z tą myślą, i mają do tego prawo. Jednak zadaniem rządu federalnego jest prowadzenie wszystkich dyskusji w taki sposób, by ostatecznie w rezultacie konkretnych decyzji więzi między wszystkimi mieszkającymi w Niemczech na stałe ludźmi były silniejsze, a nie słabsze - relacjonuje agencja dpa.

 

Kanclerz podkreśliła, że większość mieszkających w Niemczech muzułmanów odrzuca radykalizm i islamistyczny terror. "Wielu z nich praktykuje swoją religię, islam, pokojowo, zgodnie z konstytucją i prawem" - zaakcentowała.

 

Agencja dpa pisze, że Merkel odpowiedziała w ten sposób nowemu ministrowi spraw wewnętrznych Horstowi Seehoferowi (CSU), który mówił w tym miesiącu, że "islam nie jest częścią Niemiec", które zostały ukształtowane przez chrześcijaństwo, ale wyznawcy islamu już tak.

 

"Niemcy mogą być dumne"

 

Merkel przyznała, że debata na temat imigracji "dzieli i polaryzuje nasz kraj po dziś dzień". Podkreśliła zarazem, że Niemicy, które przyjęły w latach 2015 i 2016 ponad milion migrantów, mogą być dumne.

 

Wskazała zarazem, że "oczywiście (...) była to wyjątkowa sytuacja humanitarna", ale że taka sytuacja "nie powinna i nie może się powtórzyć".

 

Kanclerz powiedziała, że porozumienie UE z Turcją z 2016 roku, mające na celu ograniczenie liczby imigrantów i powściągnięcia działalności przemytników ludzi, ma wielu przeciwników, ale ona będzie go "zawsze bronić".

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie