Co najmniej 26 zabitych w ataku samobójczym w Kabulu

Świat

Co najmniej 26 osób zginęło, a 18 zostało rannych w środę w ataku samobójczym w stolicy Afganistanu, Kabulu - poinformował rzecznik MSW tego kraju. Zamachowiec samobójca wysadził się w powietrze niedaleko świątyni szyickiej w zachodniej części miasta.

Do zamachu doszło w czasie obchodów święta Nouruz, czyli perskiego nowego roku.

 

Zdetonował kamizelkę

 

Rzecznik afgańskiego MSZ Nasrat Rahimi powiedział, że zamachowiec zdetonował kamizelkę wyładowaną materiałami wybuchowymi. Terrorysta wysadził się w pobliżu świątyni Kart-e Sakhi, która była już wcześniej celem ataków. Świątynia znajduje się niedaleko głównego uniwersytetu w Kabulu.

 

Ekstremistyczna sunnicka organizacja zbrojna Państwo Islamskie (IS) wzięło na siebie odpowiedzialność za zamach - podała agencja propagandowa IS o nazwie Amak.

 

W styczniu zginęło ponad 100

 

Środowy zamach w Kabulu uwidacznia zagrożenie dla miasta ze strony bojowników, pomimo obietnic rządu na temat wzmocnienia bezpieczeństwa po styczniowym ataku, w wyniku którego zginęło ponad 100 osób.

 

Święto Nouruz, występujące także pod nazwą "Nawrouz", "Novruz", "Nowrouz", czy "Nauryz", to wywodzące się ze starożytnej Persji obchody początku wiosny; święto jest szeroko celebrowane w Afganistanie, ale spotyka się także z opozycją niektórych fundamentalistycznych muzułmanów, którzy twierdzą, że jest ono sprzeczne z islamem.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie