Poznańska kamienica, w której wybuchł gaz, do całkowitej rozbiórki

Polska
Poznańska kamienica, w której wybuchł gaz, do całkowitej rozbiórki
Polsat News

Częściowo zawalona kamienica na poznańskim Dębcu powinna być jak najszybciej całkowicie rozebrana - wynika z ekspertyzy, która trafiła w poniedziałek do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. Kamienicę zniszczyła eksplozja, do której doszło na początku marca. Według prokuratury wybuch mógł być spowodowany celowo, by zatrzeć ślady innego przestępstwa.

Zdarzenie miało miejsce 4 marca; budynek częściowo zawalił się, najprawdopodobniej wskutek wybuchu gazu. W ruinach znaleziono ciała pięciu osób, 21 zostało rannych. W budynku było 18 mieszkań, całkowicie zniszczone zostały cztery lokale. W ub. tygodniu ruszyły prace rozbiórkowe w tej części budynku, która uległa katastrofie - trzeba było usunąć elementy grożące zawaleniem.

 

Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego Paweł Łukaszewski powiedział, że w poniedziałek trafiła do niego ekspertyza stanu technicznego całego budynku. Wynika z niej, że rozbiórki wymaga cały obiekt. "Pozostała część budynku zagraża bezpieczeństwu zdrowia i życia ludzi oraz stwarza zagrożenie dla pobliskich zabudowań. Dlatego, jak wynika z opinii, budynek trzeba pilnie rozebrać" - powiedział.

 

Śledztwo w sprawie tuszowania zbrodni

 

Jak dodał, na razie nie wiadomo, kiedy budynek zostanie rozebrany; obowiązek przeprowadzenia prac będzie nałożony na zarząd wspólnoty mieszkaniowej.

 

W sprawie zawalenia się kamienicy trwa prokuratorskie śledztwo. Na jednym ze znalezionych na miejscu zdarzenia ciał stwierdzono obrażenia, które biegli określili jako zadane przez osoby trzecie.

 

Status podejrzanego w śledztwie dotyczącym wybuchu ma Tomasz J. - mężczyzna, który - według doniesień mediów - najprawdopodobniej zamordował swoją byłą partnerkę, a następnie doprowadził do zawalenia się kamienicy. Od dnia wybuchu J. przebywa w szpitalu, stan jego zdrowia nadal nie pozwala na przesłuchanie przez prokuraturę.

 

Poznańską kamienicę, w której wybuchł gaz przeznaczono do całkowitej rozbiórki.

 

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie