Wypłaty ze zbiórek na rzecz Tomasza Komendy zawieszone do czasu potwierdzenia ich wiarygodności

Polska
Wypłaty ze zbiórek na rzecz Tomasza Komendy zawieszone do czasu potwierdzenia ich wiarygodności
Polsat News

Los Tomasza Komendy skazanego na 25 lat więzienia za gwałt i zabójstwo, których miał nie popełnić, poruszył osoby, które chcą zrekompensować mężczyźnie niesprawiedliwy wyrok. W internecie pojawiło się kilka zbiórek, które mają mu pomóc zacząć życie na wolności po 18 latach w celi. Jeden z serwisów zawiesił jednak wypłaty do czasu, aż organizatorzy udowodnią swoje intencje.

Krótko po tym, jak Tomasz Komenda wyszedł na wolność, na popularnych serwisach zrzutka.pl i pomagam.pl pojawiło się kilka zbiórek na jego rzecz.

 

Kwesta bez wiedzy rodziny

 

Brat mężczyzny dowiedział się o nich od znajomych, a nie od organizatorów. Kilka godzin później dwóch z dziewięciu inicjatorów zbiórek powiadomiło go o swoim pomyśle.

 

Właściciele serwisu zrzutka.pl nie mieli jednak pewności, co do intencji pomysłodawców. Do czasu potwierdzenia, że pieniądze faktycznie trafią do Tomasza Komendy, popularny serwis zablokował wypłaty z tych akcji.

 

- Niestety w tej chwili wciąż wszystkie zbiórki dla Tomasza Komendy na zrzutka.pl mają zablokowaną możliwość wypłat. Ich organizatorzy jeszcze ich nie uwiarygodnili. Nie podważając intencji aktualnie zorganizowanych zbiórek - ludzie w 99,99% działają w takiej sytuacji w dobrym odruchu - możliwe, że właściwa zbiórka, założona przez rodzinę lub przyjaciół Tomasza się u nas pojawi - powiedział polsatnews.pl Michał Starzyński z serwisu zrzutka.pl. 

 

Dwie zbiórki

 

Aktywne są dwie zbiórki w serwisie pomagam.pl. Twórca jednej z nich argumentuje, że na odszkodowanie od Skarbu Państwa za niesłuszne skazanie Komenda będzie czekał kilka lat, a pieniądze zebrane przez internautów pomogą mu w pierwszych latach po wyjściu z więzienia.

 

W sprawie nieprawidłowości w postępowaniu przeciwko Komendzie toczy się postępowanie Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

 

Mężczyzna spędził w więzieniu 18 lat. Został niesłusznie skazany za zabójstwo 15-letniej Małgorzaty, gdy miał 23 lata.  Na wolność wyszedł 15 marca 2018 r.

 

Śledztwo ujawniło prawdziwego sprawcę

 

W ubiegłym roku na prośbę rodziców zamordowanej dziewczyny wznowiono śledztwo w tej sprawie. W czerwcu zatrzymano Ireneusza M., któremu postawiono zarzut gwałtu i zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem.

 

Dolnośląski, zamiejscowy wydział Prokuratury Krajowej wystąpił z wnioskiem do Sądu Najwyższego o uchylenie wyroków obu instancji z 2003 r. i 2004 r. wobec Komendy i jego uniewinnienie.

 

Przypominamy materiał "Wydarzeń" na temat wyjścia na wolność Tomasza Komendy.

 

 

gazetawroclawska.pl, polsatnews.pl

mta/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie