Łódzka prokuratura zbada nieprawidłowości w postępowaniu przeciwko Komendzie

Polska
Łódzka prokuratura zbada nieprawidłowości w postępowaniu przeciwko Komendzie
Polsat News

Prokuratura Okręgowa w Łodzi będzie prowadzić śledztwo ws. nieprawidłowości w postępowaniu przeciwko Tomaszowi Komendzie. Mężczyzna został skazany na 25 lat więzienia za rzekome zabójstwo i zgwałcenie 15-latki. Po 18 latach wyszedł z więzienia, bo według śledczych nie popełnił tej zbrodni.

O tym, że to łódzka prokuratura okręgowa będzie prowadziła śledztwo poinformował w piątek jej rzecznik Krzysztof Kopania.

 

Bezzasadny akt oskarżenia

 

Jak wyjaśnił, Prokuratura Okręgowa została wyznaczona do przeprowadzenia śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych prowadzących postępowanie, dotyczące zabójstwa i zgwałcenia małoletniej, do którego doszło 31 grudnia 1996 roku, a które zakończone zostało bezzasadnym skierowaniem aktu oskarżenia przeciwko mężczyźnie.

 

Śledztwo w sprawie skazania Komendy polecił wszcząć minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

 

Tomasz Komenda został w 2004 roku prawomocnie skazany na 25 lat więzienia za zabójstwo i zgwałcenie 15-latki. Odsiadywał wyrok w Zakładzie Karnym w Strzelinie.

 

Wznowione po 13 latach

 

Z prośbą o ponowne zajęcie się sprawą do ministra sprawiedliwości zwrócili się w zeszłym roku rodzice Małgorzaty K. Śledztwo zostało wznowione w 2017 r. W czerwcu ubiegłego roku prokuratura poinformowała, że w sprawie zbrodni zatrzymano Ireneusza M. Prokurator przedstawił mu zarzut popełnienia przestępstwa zgwałcenia ze szczególnym okrucieństwem i zabójstwa piętnastoletniej Małgorzaty K.

 

W czwartek sąd penitencjarny przy Sądzie Okręgowym we Wrocławiu warunkowo zwolnił Tomasza Komendę z odbywania kary 25 lat więzienia.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie