Spod Monte Cassino usunięto kontrowersyjną tablicę ku czci Niemców

Świat
Spod Monte Cassino usunięto kontrowersyjną tablicę ku czci Niemców
Wikimedia Commons/Ludmiła Pilecka

W Cassino, w środkowych Włoszech, usunięto we wtorek tablicę pamiątkową ustawioną przed grotą, gdzie kwaterował dowódca batalionu niemieckich spadochroniarzy uczestniczących w walkach o Monte Cassino w 1944 roku - poinformowały miejscowe media.

Tablica miała zostać odsłonięta w niedzielę, ale ceremonię tę odwołano po protestach i apelach lokalnych władz, przede wszystkim burmistrza miasta Carlo Marii D'Alessandro, a także stowarzyszenia włoskich partyzantów.

 

Lokalna prasa poinformowała, że1 tablicę przed tzw. Grotą Foltina u stóp wzgórza, gdzie znajdowała się kwatera dowódcy batalionu spadochroniarzy, kapitana (a po wojnie generała sił zbrojnych Austrii) Ferdinanda Foltina, ustawiono bez wymaganej zgody miejscowych władz.

 

Ich przedstawiciele wyrazili opinię, że inicjatywa ta stanowi obrazę dla pamięci o tragedii miasta i bohaterach walk o Monte Cassino.

 

Pomysłodawcą uczczenia spadochroniarzy było stowarzyszenie miejscowej branży hotelarskiej z rejonu wzgórza. Wyjaśniło, że gest ten będzie "ostrzeżeniem" i wyrazem "pamięci o ofiarach absurdu i przemocy wojny", wszystkich - jak podkreślono - poległych tam cywilów i wojskowych.

 

Argumentacja ta została odrzucona, a burmistrz polecił odwołać uroczystość odsłonięcia tablicy.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie