Odwołano odsłonięcie tablicy w miejscu kwatery niemieckich spadochroniarzy spod Monte Cassino

Świat
Odwołano odsłonięcie tablicy w miejscu kwatery niemieckich spadochroniarzy spod Monte Cassino
Bundesarchiv, Bild 146-2005-0004/Wittke/ CC-BY-SA 3.0

W odpowiedzi na apel burmistrza i w związku z polemiką nie odbędzie się zapowiedziana na niedzielę ceremonia odsłonięcia tablicy pamiątkowej w miejscu dowództwa niemieckich spadochroniarzy uczestniczących w bitwie o Monte Cassino. Wcześniej inicjatywę tę potępiły władze regionu Lacjum oraz włoskie stowarzyszenie partyzantów.

Decydujący głos w tej sprawie miał burmistrz miasta Cassino Carlo Maria D'Alessandro. Na kilka godzin przed ceremonią zaapelował o jej zawieszenie.

 

- Każda inicjatywa, która może urazić pamięć oraz wrażliwość naszego miasta musi zostać zawieszona - oświadczył cytowany przez włoskie media. Informowały one od soboty o polemice, jaką wywołał pomysł, interpretowany jako chęć uczczenia hitlerowskich żołnierzy spod Monte Cassino.

 

Organizatorzy: wyraz pamięci o wszystkich ofiarach wojny

 

Inicjatorzy tego przedsięwzięcia - stowarzyszenie miejscowej branży hotelarskiej wraz z niemiecką organizacją spadochroniarzy tłumaczyli wcześniej, że ma to być "ostrzeżenie" i wyraz "pamięci o ofiarach absurdu i przemocy wojny" wszystkich cywilów i wojskowych poległych w bitwie o wzgórze.

 

Według organizatorów ceremonii inicjatywa jest "wyrazem pragnienia i potrzeby pojednania z ludnością, przede wszystkim, by dzielić cierpienie z powodu ofiar zarówno po stronie alianckiej, jak i niemieckiej i by uniknąć powtórzenia się nikczemnych masakr".

 

Pomysłodawcy zapewnili, że inicjatywa ta nie ma "wymowy politycznej", a decyzję o niej podjęto po "głębokiej refleksji, której towarzyszyło zdecydowane potępienie nazizmu i faszyzmu".

 

Władze regionu: rana zadana pamięci

 

Oburzenie i zaniepokojenie wyraził natychmiast przewodniczący władz stołecznego regionu Lacjum Nicola Zingaretti. - To niepokojący gest, rana zadana pamięci o wojnie o wyzwolenie - ocenił w sobotę.

 

- Nie mogę nie potępić tej inicjatywy - stwierdził polityk włoskiej centrolewicy.

 

- To zniewaga dla pamięci o wojnie - oświadczył rzymski oddział Stowarzyszenia Partyzantów i ich rodzin. - Jesteśmy gotowi złożyć zawiadomienie w tej sprawie - zadeklarowała organizacja kombatancka.

 

W niedzielę, na kilka godzin przed popołudniową ceremonią poinformowano o tym, że się ona nie odbędzie.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie