Serwerownia w piwnicy, gotówka w pudełkach. Policja walczy z nielegalnym udostępnianiem płatnej TV

Polska

W ostatnich tygodniach policjanci z Krakowa, Radomia i Bydgoszczy przeprowadzili akcje, wskutek których zatrzymano trzech mężczyzn zajmujących się tzw. sharingiem, czyli nielegalnym udostępnianiem programów telewizji cyfrowych. Funkcjonariusze zlikwidowali domowe punkty rozsyłania sygnału oraz zabezpieczyli dekodery, komputery, nośniki pamięci i pieniądze. Podejrzanym grozi do 3 lat więzienia.

W ubiegły wtorek policjantom z Krakowa udało się dotrzeć do mężczyzny, który w piwnicy domu wielorodzinnego urządził serwerownię, z której rozsyłał nielegalny sygnał.


Drzwi do piwnicy były zabezpieczone szyfrem.


"Do serwera było wpiętych kilkadziesiąt kart abonenckich, umożliwiających odbiór płatnej, kodowanej telewizji która następnie za pomocą internetu była udostępniana nieuprawnionym osobom, nie posiadającym wykupionego abonamentu do tych telewizji. Za uzyskiwany dostęp odbiorcy wnosili opłaty organizatorowi tzw. sharingu, w znacznie mniejszych kwotach, aniżeli musieliby zapłacić za tą usługę przy zawarciu legalnej umowy" - relacjonowała policja.


W sumie ponad milion zł


Policjanci w mieszkaniu mężczyzny znaleźli też ponad 180 tys. zł, które podejrzany trzymał w pudełkach po butach.


31-latek został zatrzymany i przewieziony do policyjnego aresztu. Usłyszał zarzut świadczenia niedozwolonych usług, polegających na nielegalnym udostępnianiu telewizji cyfrowej.


Policjanci ustalili także, że mężczyzna posiada znacznie więcej środków pieniężnych zgromadzonych na kontach bankowych, które wraz ze znalezioną gotówką, w łącznej kwocie przeszło 1 mln zł, zostały zabezpieczone przez organy ścigania, wobec podejrzenia, że pochodzą z procederu "sharingu".


Dodatkowo prokurator zastosował wobec podejrzanego dozór policyjny.


Według wstępnych ustaleń, proceder mógł trwać kilka lat, a z nielegalnego sygnału korzystało nawet kilkaset osób.

 

 


Sprzęt przejdzie badania


"Cyberpolicjanci" z Radomia uzyskali informację o działającym w internecie serwerze, za pośrednictwem którego nielegalnie udostępniane są uprawnienia umożliwiające odbiór kodowanych kanałów telewizji satelitarnych i namierzyli mieszkanie, z którego rozsyłany był sygnał.


W trakcie przeszukania mieszkania w powiecie ostrowskim, funkcjonariusze zabezpieczyli nielegalnie zbudowaną sieć sharingową, sprzęt komputerowy, tunery telewizyjne, karty chipowe telewizji cyfrowych oraz czytniki służące do ich odczytu.


Urządzenia zostaną poddane specjalistycznym badaniom.

 

 

Fot. policja.pl


Akcja w kilku województwach


Kilka dni później policjanci komórek "cyber" wraz z funkcjonariuszami z komend miejskich i powiatowych pod kątem "sharingu" przeszukali 17 mieszkań na terenie województw kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, lubuskiego, warmińsko-mazurskiego, dolnośląskiego.


Zabezpieczyli 29 dekoderów telewizji satelitarnej, 9 routerów, 3 switche, 10 komputerów stacjonarnych i przenośnych, a także nośniki pamięci. Na poczet przyszłych kar tymczasowo zabezpieczyli mienie ruchome o wartości 72 000 zł.

 

Fot. kujawsko-pomorska.policja.gov.pl


W proceder zamieszanych jest kilkaset osób z całej Europy


Tego samego dnia funkcjonariusze z Bydgoszczy zatrzymali 41-letniego mieszkańca powiatu żnińskiego, w mieszkaniu którego policjanci zabezpieczyli sprzęt elektroniczny.


Mężczyzna usłyszał zarzut przestępstwa z "Ustawy o ochronie niektórych usług świadczonych drogą elektroniczną opartych lub polegających na dostępie warunkowym". Prokurator zastosował wobec niego dozór policyjny oraz poręczenie majątkowe.

 


Sprawa znajdzie finał w sądzie, do którego trafi akt oskarżenia.


Z policyjnych ustaleń wynika, że w nielegalny proceder "cardsharingu" zamieszanych jest kilkaset osób zamieszkujących na terenie kraju, jak i państw Unii Europejskiej takich jak: Wielka Brytania, Niemcy, Holandia oraz Francja.


Policja podkreśla, że sprawa jest rozwojowa i nie wyklucza dalszych zatrzymań.

 

 

Fot. kujawsko-pomorska.policja.gov.pl

 

polsatnews.pl

 

prz/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze