Przedstawicielka Departamentu Stanu USA: Nord Stream 2 to broń polityczna

Świat
Przedstawicielka Departamentu Stanu USA: Nord Stream 2 to broń polityczna
Nord Stream

Gazociąg Nord Stream 2 jest przykładem wykorzystywania przez Rosję surowców energetycznych jako broni politycznej - oświadczyła na konferencji w Brukseli przedstawicielka Departamentu Stanu USA Sandra Oudkirk z Biura Zasobów Energii. Jej wypowiedź ambasady USA zamieszczają we wtorek na Twitterze.

"Nord Stream 2 nie jest tylko przedsięwzięciem komercyjnym; jest kolejnym przykładem wykorzystywania przez Rosję surowców energetycznych jako broni politycznej. Zgadzamy się z wieloma z naszych europejskich partnerów, że Nord Stream 2 zredukowałby możliwości dywersyfikacji źródeł energii" - podkreśliła Oudkirk na konferencji "Gospodarka a geopolityka. Nord Stream 2, Ukraina i bezpieczeństwo energetyczne Europy" w think tanku Wilfried Martens Centre for European Studies.

 

 

 

Wyraziła też przekonanie, że celem Rosji w przypadku Nord Stream 2 jest położenie kresu roli Ukrainy jako kraju tranzytowego dla rosyjskiego eksportu gazu do Europy. Podkreśliła, że bezpieczeństwo energetyczne jest istotne dla silnej i wolnej Europy.

 

Wskazała, że USA bezpośrednio pomagają Ukrainie w realizacji jej celów dotyczących bezpieczeństwa energetycznego. "Nasze programy pomagają w zwiększeniu sprawności energetycznej i krajowego wydobycia gazu, zmniejszając jej (Ukrainy) zależność od rosyjskiego paliwa" - podkreśliła Oudkirk.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie