39 amerykańskich senatorów deklaruje sprzeciw wobec gazociągu Nord Stream 2

Świat
39 amerykańskich senatorów deklaruje sprzeciw wobec gazociągu Nord Stream 2
commons.wikimedia.org/Assenmacher

W wysłanym w czwartek liście do ministra skarbu USA Stevena Mnuchina 39 amerykańskich senatorów, zarówno Republikanów, jak i Demokratów, zadeklarowało swój sprzeciw wobec budowy gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec po dnie Bałtyku. "Nord Stream 2 (...) uczyniłby amerykańskich sojuszników i partnerów w Europie bardziej podatnymi na naciski i szkodliwe działania Moskwy" - napisali senatorowie.

List wskazuje, że planowany gazociąg wpłynąłby negatywnie na bezpieczeństwo energetyczne Unii Europejskiej oraz wzmocniłby już i tak niemal monopolistyczną pozycję Rosji jako dostawcy gazu ziemnego na rynek unijny. Wzywa też administrację prezydenta Donalda Trumpa, by wykorzystała wszelkie dostępne jej środki, w tym uchwaloną przez Kongres ustawę o sankcjach wobec Moskwy, do zablokowania tego projektu.

 

"Kosztowny i niepotrzebny projekt"

 

"Nord Stream 2 (...) uczyniłby amerykańskich sojuszników i partnerów w Europie bardziej podatnymi na naciski i szkodliwe działania Moskwy. Byłby krokiem wstecz w europejskiej dywersyfikacji źródeł energii, dostawców i tras przesyłowych. Ten kosztowny i niepotrzebny projekt zmusiłby klientów Gazpromu do płacenia za projekt, który jeszcze wzmocniłby niemal całkowity monopol Rosji na dostawy gazu ziemnego do regionu. Europejscy konsumenci płaciliby Rosji za skierowanie jej eksportu gazu poza Ukrainę, a skorzystałby na tym wyłącznie Gazprom" - napisali senatorowie.

 

Wyrazili przy tym obawy, że "Nord Stream 2 podkopałby gospodarkę Ukrainy i innych państw tranzytowych w Europie Środkowej, pozwalając Rosji na bezkarne zmniejszanie bądź nawet wstrzymywanie dostaw gazu do tych krajów", przy czym "okrążając Ukrainę Nord Stream 2 usunąłby jeden z najważniejszych powodów powstrzymywania się Rosji przed konfliktem na większą skalę na wschodzie Ukrainy - o czym Kreml dobrze wie".

 

Przeciwdziałanie rosyjskim wpływom

 

"Poprzez Ustawę o przeciwstawianiu się przeciwnikom Ameryki poprzez sankcje (CAATSA) i podobne przedsięwzięcia Kongres kontynuuje wysyłanie administracji i światu jasnych, ponadpartyjnych i jednoznacznych sygnałów, że wspieramy wysiłki na rzecz przeciwdziałania rosyjskim szkodliwym wpływom. (...) Sekcja 232 CAATSA daje administracji dodatkowe narzędzie identyfikowania oraz karania amerykańskich i zagranicznych firm wspierających lub rozszerzających niemal monopolistyczną rolę Gazpromu w dostarczaniu energii sojusznikom USA" - zaznaczyli senatorowie.

 

"W zamyśle Kongresu CAATSA ma być dla administracji narzędziem wykorzystywanym w naszych wysiłkach na rzecz wspierania europejskiego bezpieczeństwa energetycznego i zachęcamy administrację do dokładnego zbadania, jak sankcji CAATSA można użyć do zrealizowania tego celu" - brzmi konkluzja listu.

 

PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie