Budka: dowiemy się, kto podpisał się pod kandydaturami do KRS

Polska

- Zdecydowana większość osób, które zostały zgłoszone do Krajowej Rady Sądownictwa, to sędziowie, którzy swoją karierę robią w ostatnich miesiącach, którzy tak naprawdę zależą od ministra sprawiedliwości - powiedział w programie "Graffiti" Borys Budka (PO). Według byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro stworzył grupę, która "pozgłaszała siebie samych po to, by przejąć KRS".

- Teraz może się okazać, że pod tymi wszystkimi kandydaturami są te same podpisy - czyje? Sędziów pracujących w ministerstwie sprawiedliwości - stwierdził Budka.

 

"Marszałek Sejmu mógł popełnić przestępstwo"

 

Przypomniał, że PO zgłosiła wniosek o udostępnienie informacji publicznej, ale marszałek Sejmu Marek Kuchciński odmówił ujawnienia listy podpisów pod kandydaturami do nowej KRS, w tym list sędziów, którzy poparli kandydatów.

 

- Ta sprawa jest już w sądzie. W naszej ocenie marszałek Sejmu mógł popełnić przestępstwo - nadużyć swoich uprawnień i nie dopełnić obowiązków, gdy zabronił posłom, którzy mieli głosować nad kandydaturami, wglądu do dokumentów - stwierdził Budka.

 

Tłumaczył, że posłowie PO chcieli "przekonać się na własne oczy, czy te podpisy się tam znajdują".

 

- Raz jeszcze podkreślę, że pan Zbigniew Ziobro i pan marszałek Kuchciński to partyjni funkcjonariusze. Dla mnie nie są osobami godnymi zaufania, ja nie wierzę w to, o czym oni zapewniają, ja chcę na własne oczy przekonać się i pokazać opinii publicznej, kto popierał i czy rzeczywiście były podpisy pod kandydaturami do KRS - zaznaczył polityk Platformy.

 

Dziewięć kandydatur wskazał PiS

 

15 sędziów członków Krajowej Rady Sądownictwa Sejm wybrał 6 marca  Dziewięć kandydatur wskazał klub PiS, sześć - klub Kukiz'15. Pozostałe kluby nie skorzystały z prawa wskazania kandydatur. Kluby: PO, Nowoczesna i PSL-UED nie wzięły udziału w głosowaniu.

 

Wybór nowych członków-sędziów Rady jest konsekwencją nowelizacji ustawy o KRS, która weszła w życie w połowie stycznia. Na mocy tej nowelizacji wprowadzony został wybór 15 członków KRS-sędziów na wspólną czteroletnią kadencję przez Sejm - dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie.

 

Polsat News, polsatnews.pl

paw/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze